Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński przewozy regionalne

Więcej pociągów transgranicznych dzięki umowie ramowej Polregio z DB Regio

informacja prasowa Polregio,

dodane przez MQ

Polregio i DB Regio AG Region Nordost podpisały nową umowę ramową, która reguluje współpracę pomiędzy obiema spółkami w zakresie przewozów transgranicznych. Obecnie Polregio uruchamia codziennie ponad 35 par pociągów pomiędzy Polską a Niemcami. Tylko w relacji Szczecin – Berlin, po zakończeniu modernizacji trasy kolejowej, liczba pociągów wzrośnie do 50.

Na linii kolejowej Szczecin – Berlin zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej, trwają obecnie prace modernizacyjne. Do 2025 roku powstaną dwa tory, linia kolejowa zostanie zelektryfikowana i zmodernizowana do prędkości 160 km/h. Po zakończeniu prac liczba pociągów między Szczecinem a Berlinem i Lubeką zwiększy się do 50. Pociągi Szczecin - Berlin będą kursować w takcie co godzinę, a bezpośrednie - co dwie godziny. Na zmianę będzie kursował pociąg w skróconej relacji do stacji Angermünde, na której będzie on skomunikowany z pociągiem do Berlina, a godzinę później odjeżdżać będzie bezpośredni pociąg do Berlina. Czas przejazdu do stolicy Niemiec zostanie skrócony do 90 minut.

– W Zachodniopomorskiem i Lubuskiem istnieje ogromny potencjał rozwoju połączeń transgranicznych, dzięki coraz lepszej sieci kolejowej i silnym powiązaniom społeczno-gospodarczym. W przededniu liberalizacji przewozów kolejowych musimy zadbać o zbudowanie odpowiednio silnej pozycji rynkowej, która pozwoli naszej kolei rozwijać się i dostarczać podstawowe usługi mieszkańcom – mówi Artur Martyniuk, prezes zarządu Polregio.

Obecnie Zachodniopomorski Zakład POLREGIO w Szczecinie uruchamia:

 • 9 par (18) pociągów relacji Löcknitz (Lübeck Hbf) – Szczecin Główny
 • 9 par (18) pociągów relacji Szczecin Główny – Tantow (Angermünde).

Zielonogórski Zakład POLREGIO uruchamia obecnie:

 • 4 pary (8) pociągów relacji Żagań – Forst Lausitz
 • 3 pary (6) pociągów relacji Zielona Góra – Frankfurt/ Oder
 • 5 par (10) pociągów w soboty, niedziele i święta oraz 6 par (12) pociągów od poniedziałku do piątku (oprócz dni świątecznych) w relacji Zielona Góra – Guben
 • 5 par (10) pociągów relacji Zielona Góra – Zgorzelec – Goerlitz a także 1 pociąg relacji Goerlitz – Węgliniec oraz 1 pociąg relacji Goerlitz – Żagań

Na podstawie umowy zakłady Polregio Zielona Góra i Szczecin podpiszą nowe porozumienia (o miejscowych warunkach szczególnych w międzynarodowej, kolejowej komunikacji pasażerskiej - PMPG), co pozwoli zwiększyć liczbę połączeń na obecnie funkcjonujących trasach oraz uruchomić w przyszłości nowe.

Umowa została podpisana 21 grudnia w siedzibie DB w Berlinie, w spotkaniu uczestniczyli:

 • Evelyn Palla – Członek Zarządu ds. Transportu Regionalnego. 
 • Carsten Moll – przewodniczący Regionu DB Regio Nordost.
 • Artur Martyniuk – Prezes Zarządu POLREGIO, Dyrektor Generalny.
 • Adam Pawlik – Członek Zarządu POLREGIO, Dyrektor Handlowy.
 • Andrzej Chańko – Dyrektor Zachodniopomorskiego Zakładu POLREGIO w Szczecinie. 

brak komentarzy