Szczecińska Kolej Metropolitalna to projekt, którego celem jest uruchomienie nowoczesnego systemu transportowego w ramach Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego, na odcinkach linii kolejowych: Szczecin – Gryfino, Szczecin – Stargard, Szczecin – Port Lotniczy Szczecin Goleniów oraz Szczecin – Police.

Bilet miesięczny na przejazdy pociągami po całym obszarze SKM i komunikacją miejską w Szczecinie miałby kosztować około 250 zł. Dziś mieszkaniec Stargardu, kupujący takie bilety oddzielnie, płaci ponad 400 zł (343,70 zł za pociągi, według aplikacji Polregio i 80 zł za najpopularniejszą „sieciówkę” po Szczecinie). Wspólny bilet ma wejść w życie we wrześniu.

brak komentarzy | czytaj dalej »

Obok czwartego peronu planowano piąty. To właśnie przy nim miały zatrzymywać się pociągi Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Wiadomo już jednak, że nie zostanie wybudowany w czasie prac zapowiadanych na najbliższe lata.

brak komentarzy | czytaj dalej »

Prace na trasie Szczecin-Police w ramach Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej nie zakończą się w połowie tylko pod koniec 2025 roku. „Pojawiły się nowe elementy, których projekt nie brał pod uwagę” – informuje Roman Walaszkowski, dyrektor Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego.

brak komentarzy | czytaj dalej »

W marcu pociągi wreszcie zaczną zatrzymywać się na nowym przystanku Goleniów Park Przemysłowy. Nie dowiozą jednak pracowników do tamtejszych zakładów. Godziny odjazdów nie będą bowiem dostosowane do pór zmian. 

brak komentarzy | czytaj dalej »

Samorządy tworzące projekt Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej porozumiały się odnośnie dodatkowych połączeń do Stargardu i Gryfina. Oznacza to, że pierwszy etap SKM Szczecin ruszy w pełni od 10 marca bieżącego roku. Partnerzy uzgodnili też wprowadzenie wspólnego biletu na kolej oraz komunikację miejską w Szczecinie i Stargardzie, który ma zacząć obowiązywać od września. 

brak komentarzy | czytaj dalej »

Właśnie zakończyła się budowa zupełnie nowego przystanku Goleniów Park Przemysłowy, który powstał w ramach projektu SKM Szczecin. Mimo tego, że przystanek jest gotowy do użytku od prawie miesiąca, to wciąż nie zatrzymują się tam pociągi regionalne.

1 komentarz | czytaj dalej »

Wraz z końcem ubiegłego roku wygasła umowa pomiędzy ZDiTM a Polregio. Bilety okresowe na szczecińską komunikację miejską nie obowiązują już w pociągach na terenie miasta. Dla pasażerów szykowana jest nowa propozycja, związana z wdrażaniem Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej, ale trzeba na nią poczekać.

brak komentarzy | czytaj dalej »

Jak informuje Polregio, na wniosek Organizatora przewozów, przełożony został termin rozpoczęcia kursowania pociągów aglomeracyjnych na terenie woj. zachodniopomorskiego z dnia 2 stycznia 2024 r. na 9 marca 2024 r.

brak komentarzy | czytaj dalej »

Pierwszy etap opóźnionej Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej miał ruszyć od nowego rozkładu jazdy, lecz w tym momencie nie wiemy, czy tak rzeczywiście się stanie. Wszystko z powodu pieniędzy, bowiem samorządy tworzące projekt na razie nie dogadały się w kwestii finansowania połączeń metropolitalnych.

brak komentarzy | czytaj dalej »

Jest nadzieja, że Szczecińska Kolej Metropolitalna wystartuje pod koniec tego roku. Oczywiście nie cała i nie w pełnym wymiarze, ale jakimkolwiek: najpierw do Stargardu i Goleniowa, a nieco później do Gryfina. Pewności jednak nie ma, bo na projekt nadal czyha wiele zagrożeń.

brak komentarzy | czytaj dalej »