Forum

Płoty na krótko znów stacją węzłową

W związku z budową drogi ekspresowej S6, na odcinku wyłączonej z ruchu linii kolejowej D29-420 (Płoty - Sowno) odbywają się przewozy podsypki pod nową inwestycję GDDKiA. Jednakże, jak wynika z dokumentacji projektowej obwodnicy Płotów w ciągu drogi S6, planowana jest późniejsza likwidacja linii kolejowej w celu zbudowania w miejscu starotorza fragmentu drogi wojewódzkiej DW108.
Szkoda to była jedyna możliwość przejazdu w miarę wzdłuż wybrzeża do Świnoujścia. Chyba nawet były plany uruchomienia tamtędy pociągu od strony Trójmiasta do Świnoujścia. W Gorzowie jest ta sama sytuacja podczas budowy drugiej nitki obwodnicy. Przecież można tak zaprojektować drogę by linię, może kiedyś potrzebną, pozostawić.
Pt47bis napisał(a):

> Szkoda to była jedyna możliwość przejazdu w miarę > wzdłuż wybrzeża do Świnoujścia. Chyba nawet były plany > uruchomienia tamtędy pociągu od strony Trójmiasta do > Świnoujścia. W Gorzowie jest ta sama sytuacja podczas > budowy drugiej nitki obwodnicy. Przecież można tak > zaprojektować drogę by linię, może kiedyś potrzebną, > pozostawić.

Niestety, ale taka sama sytuacja już była kilka lat temu w naszym regionie, gdy budowali drogę S3. Wówczas budowa ekspresówki spowodowała przecięcie linii kolejowej do Myśliborza. Prawda jest taka, że bardziej opłaca się przeciąć linię, niż budować przepust nad nieczynną linią kolejową, której przyszłość byłaby niepewna. Poniżej link do zdjęcia: https://www.bazakolejowa.pl/index.php?dzial=linie&id=643&od=102&do=110&okno=galeria&photoid=47045&uid=
Dokładnie, to kolejny przypadek z wielu w kraju (link akurat do mojego zdjęcia w bazie. Dzięki:)). W przypadku węzła Myślibórz był plan zbudowania go dalej, po drugiej stronie starej trójki. Właśnie by zostawić linię. Niestety przepadł. W owym czasie władze Myśliborza też nie były zainteresowane pozostawieniem kolei. Raczej budową obwodnicy śladem torów. Akurat te dwie linie (Stargard-Pyrzyce-Myślibórz-Kostrzyn i Płoty-Wysoka) miały jakąś szansę na wykorzystanie w przyszłości dlatego powinna była pozostać możliwość ich odbudowy.