Forum

Nowy Szczecin Główny przed 2012

Szczecin znalazł się na liście miast, które przed finałem Euro 2012 będą miały przebudowany dworzec kolejowy. Szczeciński Dworzec Główny czeka wielka rewolucja.

wysłane przez leks 17

Myślicie, że to jest realne? Tak wielka przebudowa pochłonęłaby chyba przynajmniej 1mld zł jak nie Euro... Taką ilość pieniędzy trudno zdobyć. Na pewno jednak cieszy to, że PKP widzi szczeciński problem i chce się tym zająć.

-- PKS Gryfice na KOMIS! Dodałem na Komis już 50 cennych informacji :) !

wysłane przez Bauer

lex napisał(a):

> Myślicie, że to jest realne?

Ja myślę że to jest realne. Euro to bardzo poważna impreza z poważnymi sumami pieniędzy dla organizatorów, więc jeśli Polska chce się zaprezentować dobrze (a sądzę że chce ;]), to wyłoży kasy na remonty tak ważnych węzłów komunikacyjnych jakim jest również Szczecin. Pytanie tylko czy te wspaniałe koncepcje nie przerodzą się w tak dobrze nam znany "lifting". W sumie zlot żaglowców też był ważna imprezą i guzik wyszedł z remontu... ;/

-- Obejrzy to 85% użytkowników KOMISu.
Post został wyedytowany przez autora.
Post został wyedytowany przez administratora lub moderatora.

wysłane przez Piotr

lex napisał(a):

> Myślicie, że to jest realne? > Tak wielka przebudowa pochłonęłaby chyba przynajmniej 1mld > zł jak nie Euro... > Taką ilość pieniędzy trudno zdobyć. Na pewno jednak > cieszy to, że PKP widzi szczeciński problem i chce się tym > zająć.

Myślę, że na pewno znajdzie się inwestor...Zresztą podobno już ktoś się interesuje. Inwestycja w dworzec to pewniak na wiele, wiele lat...Kasa nie będzie problemem, ale brak ludzi na budowie :). Już teraz ciężko jest zorganizować jakikolwiek plac budowy. Brakuje rąk, brakuje materiałów (nawet cegłówek), często jest tak, że nikt nie startuje w przetargach. Na pewno część Polaków wróci z zachodu, ale to ciągle mało. W najbliższych latach ruszą największe inwestycje. Polska będzie gigantycznym placem budowy. Trzymajmy kciuki, aby rząd sprowadził do nas Chińczyków :).

wysłane przez Sakorius

> "(...)Zakładają budowę 26-piętrowego biurowca w miejscu lokomotywowni(...)"

Hmm, w tym miejscu projekt moim zdaniem jest nierealny, ponieważ z tego co mi wiadomo to budynek dawnej MD Szczecin Główny jest wpisany do rejestru zabytków, więc raczej trudno będzie go "ot tak" zburzyć i postawić sobie w jego miejscu biurowiec (no chyba, że ktoś da komuś grubą kopertę). Zresztą z tego względu nawet właściciele dyskotek (zarówno dawnej jak i obecnej) nie mogli zbytnio ingerować w wygląd lokomotywowni.

Pozdrawiam Sławek

wysłane przez Ralf

Sakorius napisał(a):

> ciach

No właśnie też to chciałem napisać. A pozatym szkoda by jak dla mnie było niszczyć tą Lokomotywownię. Uważam, że dworzec można przebudować dość gruntownie nie niszcząc tego co było kiedyś. Takie rzeczy powinno się zostawiać bo zniszczyliśmy już zbyt wiele zabytków starego Szczecina. Ale miło, że zaczęto się tym znowu interesować aby ten dworzec przebudować, pomysł z centrum komunikacyjnym też nie jest zły :) Lex pomyśl sobie, że te nakłady jednak się zwrócą, a pozatym popatrz na nowy dworzec w Berlinie...

P.S. Most na Kępe Parnicką - świetny pomysł żeby go znowu zrobić choć ja bym chciał żeby był w pierwotnym kształcie :P Wiem, że to niestety nie możliwe bo pewnie architekci i tak zaprojektują jakiś "ultra" nowoczesny dworzec tak aby pozbyć się tego co było dawniej...

-- "Chyba jak sobie kolejke PIKO na podłodze uruchomisz." - © Iwo o SST

wysłane przez leks 17

Ralf napisał(a):

> No właśnie też to chciałem napisać. A pozatym szkoda by > jak dla mnie było niszczyć tą Lokomotywownię.

E tam szkoda, jeśli by się okazało to konieczne to uważam, że już trudno się mówi, czasami ważniejszy jest nowoczesny wygląd miasta niż stara ruina, która wszystko blokuje. W wielu przypadkach tak jest, że przez jakiś pierwszy lepszy zabytek inwestycje stoją w miejscu, bo konserwator wszystko blokuje.

> Lex pomyśl sobie, że te nakłady jednak się > zwrócą, a pozatym popatrz na nowy dworzec w Berlinie...

A czy ja twierdze, że się nie zwrócą? Ta obecna stara ruina też cały czas na siebie zarabia w jakiś tam sposób... A na Berlin to można patrzeć cały i się na nim wzorować. Jednak jak wiemy u nas inwestycje wyglądają często inaczej, nic się nie dzieje, a potem się dowiadujemy, że jeden z drugim się dobrali do kasy i zniknęła w niewyjaśnionych okolicznościach.

> Wiem, że to niestety nie możliwe bo pewnie architekci i > tak zaprojektują jakiś "ultra" nowoczesny dworzec tak aby > pozbyć się tego co było dawniej...

Lepiej już żeby zrobili coś na prawde nowoczesnego co będzie naszą dumą lub jakieś niewiadomo co jak to często bywa.

-- PKS Gryfice na KOMIS! Dodałem na Komis już 50 cennych informacji :) !

wysłane przez paki

Ralf napisał(a):

> popatrz na nowy dworzec w Berlinie...

Dworzec Główny w Berlinie wygląda odlotowo, ale z tego, co wiem, to jakiś czas temu był zamknięty, bo były problemy z konstrukcją (coś się chyba zawaliło). Pozostaje mi tylko życzyć PKP powodzenia w budowie i czekam do 2012:)

Sulcus tendinis musculi flexoris hallucis longi
Post został wyedytowany przez autora.
Post został wyedytowany przez administratora lub moderatora.

wysłane przez MQ ?

paki napisał(a):

> Dworzec Główny w Berlinie wygląda odlotowo, ale z tego, co > wiem, to jakiś czas temu był zamknięty, bo były problemy z > konstrukcją (coś się chyba zawaliło).

http://www.infobus.com.pl/text.php?id=9569

wysłane przez Piotr

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/4efc2fe589cafbff.html

^^ fajnie tam widać perony i lokomotywownię czyli miejsce pod nowy dworzec :). Fotka pochodzi z http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=268808&page=24

wysłane przez (użytkownik usunięty)

Piotr napisał(a):

> ^^ fajnie tam widać perony i lokomotywownię czyli miejsce > pod nowy dworzec :).

ZTCW to dworzec to ma być mega hala nad peronami i w miejscu obecnego potworka, zaś tam gdzie jest lokomotywownia miał stanąć biurowiec...

-- jednym słowem - Volvo

wysłane przez Piotr

MC napisał(a):

> ZTCW to dworzec to ma być mega hala nad peronami i w miejscu > obecnego potworka, zaś tam gdzie jest lokomotywownia miał > stanąć biurowiec...

Są chyba przynajmniej trzy koncepcje :> jedna zakłada, że hala będzie właśnie tam gdzie jest lokomotywownia, a biurowiec stanie na skarpie - tam gdzie są stare kamienice...i tutaj może być problem, bo to podniszczona, ale zabytkowa zabudowa :>.

wysłane przez (użytkownik usunięty)

Piotr napisał(a):

> Są chyba przynajmniej trzy koncepcje :> jedna zakłada, że hala > będzie właśnie tam gdzie jest lokomotywownia, a biurowiec > stanie na skarpie - tam gdzie są stare kamienice...i tutaj może > być problem, bo to podniszczona, ale zabytkowa zabudowa :>.

Problem jest tak czy siak bo lokomotywownia też jest zabytkowa - imo lepiej ten biurowiec w dziurze za lokomotywownie, stary budynek wyburzyć i zrobić jedną wieklką halę nad peronami...

-- jednym słowem - Volvo