Forum

Koleją (niemiecką) ze Szczecina do Pragi

Jesienią niemiecka kolej uruchomi pociąg ze Szczecina do Pragi. To po Berlinie i Amsterdamie będzie trzecia europejska stolica bezpośrednio skomunikowana z naszym miastem - nie licząc Warszawy.

wysłane przez michaux

Już samolotami latamy coraz częściej z Berlina, na Śląsk szybciej dostaniemy się autostradą przez Berlin - no to zaczniemy jeździć koleją przez Berlin do Pragi. Skoro naszą koleją nie można, to pojedziemy DB. Będzie przynajmniej wygodnie. Nie od dziś się mówi, że Szczecin ma jako jedyne polskie miasto bezpośrednie autostradowe połączenie ze stolicą ;)

wysłane przez techno

michaux napisał(a):

> Już samolotami latamy coraz częściej z Berlina, na Śląsk > szybciej dostaniemy się autostradą przez Berlin - no to > zaczniemy jeździć koleją przez Berlin do Pragi.

Muszę tutaj podnieść głos. Po oddaniu do użytku kilku obwodnic w ciągu DK3 (a po oddaniu S3 do ruchu będzie jeszcze weselej) przejazd przez Niemcy na Śląsk jest nieopłacalny. Czas, który "zyskamy" ma się nijak do kosztów, jakie poniesiemy.

Do Pragi przez Niemcy jeżdżę samochodem, bo jest to najlepsze połączenie. Jeżeli wybudują S3 do granicy z Czechami, i Czesi do granicy doprowadzą drogę szybkiego ruchu bliżej będzie przez Polskę. Ale do tego czasu tylko przez Niemcy. Z koleją jest gorzej, bo zanim infrastruktura pozwoli nam na tak szybkie połączenie Szczecina z Pragą, to jeszcze wiele lat upłynie. Oby tylko oferta cenowa była na tyle atrakcyjna, by we dwie osoby opłacało się jechać do Pragi ze Szczecina pociągiem.

-- Problemy z matematyką? Zadzwoń! 0-800-[(10x)(13i)^2]-[sin(xy)/2.362x]

Problemy z matematyką? Zadzwoń! 0-800-[(10x)(13i)^2]-[sin(xy)/2.362x]
techno napisał(a):

[ciach]

Zobaczymy tylko, czy i jak dużą opłatę wprowadzą nam za korzystanie z S3. Z tego co słyszałem, za korzystanie z A4 (Legnica - Kraków), opłata ta wynosi coś około 40 zł. Podobna opłata jest na trasie Nowy Tomyśl - Stryków.

Może dojść do paranoi, że S3 będzie nowa, to cena też będzie nowa...

-- Miłośnik i pracownik... dwa pojęcia w konflikcie ze sobą...
MaK napisał(a):

[ciach]

S3 to droga ekspresowa, a odcinki które wymieniłeś to autostrady. W Polsce drogi ekspresowe są bezpłatne, płatne mogą być tylko autostrady, tak więc po polskiej stronie granicy za korzystanie z S3 nie zapłacisz nic, po czeskiej obowiązują winiety za przejazd. Nie wiem tylko, czy Czesi planują zrobienie E65 w standardzie drogi ekspresowej, czy autostrady, bo to chyba zmienia cenę winiety.

"Myślenie nic nie kosztuje. Płaci się za bezmyślność"
mxk napisał(a):

> W Polsce drogi ekspresowe są bezpłatne

Jeszcze. Są zakusy na zmianę ustawy i objęcie dróg ekspresowych opłatami.

> Nie wiem tylko, czy Czesi planują zrobienie > E65 w standardzie drogi ekspresowej, czy autostrady, bo to chyba > zmienia cenę winiety.

Nic nie zmienia. Winieta jest jedna na autostrady i drogi ekspresowe.

-- Problemy z matematyką? Zadzwoń! 0-800-[(10x)(13i)^2]-[sin(xy)/2.362x]

Problemy z matematyką? Zadzwoń! 0-800-[(10x)(13i)^2]-[sin(xy)/2.362x]
mxk napisał(a):

> S3 to droga ekspresowa, a odcinki które wymieniłeś to > autostrady. W Polsce drogi ekspresowe są bezpłatne, płatne mogą > być tylko autostrady, tak więc po polskiej stronie granicy za > korzystanie z S3 nie zapłacisz nic, po czeskiej obowiązują > winiety za przejazd. Nie wiem tylko, czy Czesi planują zrobienie > E65 w standardzie drogi ekspresowej, czy autostrady, bo to chyba > zmienia cenę winiety.

Więc o co chodzi z odcinkiem od Kijewa do Klucza?

-- Miłośnik i pracownik... dwa pojęcia w konflikcie ze sobą...
MaK napisał(a):

> Więc o co chodzi z odcinkiem od Kijewa do Klucza?

Jeżeli Mówisz o odcinku autostrady A6, to tam jest możliwe wprowadzenie opłat, jednak z tego co wiem, to autostrada A6 ma być bezpłatna na całej długości.

"Myślenie nic nie kosztuje. Płaci się za bezmyślność"
mxk napisał(a):

> to autostrada A6 ma być > bezpłatna na całej długości.

No wybacz żeby za przejazd takim ogryzkiem opłaty pobierać...
mxk napisał(a):

> Jeżeli Mówisz o odcinku autostrady A6, to tam jest możliwe > wprowadzenie opłat, jednak z tego co wiem, to autostrada A6 ma być > bezpłatna na całej długości.

Ale to bardzo "gud nius" :) Często jeżdżęna południe polski. Myślałem, że będzie trzeba płacić za S3. :)

-- Miłośnik i pracownik... dwa pojęcia w konflikcie ze sobą...
techno napisał(a):

Z koleją jest gorzej, bo zanim infrastruktura pozwoli > nam na tak szybkie połączenie Szczecina z Pragą, to jeszcze > wiele lat upłynie. Oby tylko oferta cenowa była na tyle > atrakcyjna, by we dwie osoby opłacało się jechać do Pragi > ze Szczecina pociągiem.

Nawet jak infrastruktura będzie lepsza to komfort jazdy może być różny. Ciekawy jestem, czy ten pociąg Szczecin-Praga pojedzie nadodrzanką przez Zielona Górę, Wrocław i dalej do Międzylesia i przejście graniczne, czy przez Krzyż, Poznań i Leszno do Wrocławia i dalej do Międzylesia i przejście graniczne.

-- Robiła babcia na drutach, przejechał tramwaj i spadła...

wysłane przez (użytkownik usunięty)

lukaszenko napisał(a):

> Nawet jak infrastruktura będzie lepsza to komfort jazdy może > być różny. Ciekawy jestem, czy ten pociąg Szczecin-Praga > pojedzie nadodrzanką przez Zielona Górę, Wrocław i dalej do > Międzylesia i przejście graniczne, czy przez Krzyż, Poznań i > Leszno do Wrocławia i dalej do Międzylesia i przejście > graniczne.

Żadna z tych opcji, pociąg będzie kursował przez Niemcy, co też jest chyba napisane w artykule:P

wysłane przez stoch

Kilkakrotnie sprawdzając dojazd do miejscowości leżących przy granicy polsko-niemieckiej wyszukiwarka połączeń zaleca podróż przez Berlin. Dla przykładu: chcąc dojechać na godzinę 10:00 w piątek do Frankfurtu nad Odrą lepiej wyjechać o 5:22 (poc. 5811) z przesiadkami w Angermunde i Berlinie niż tułać się po Wielkopolsce i Lubuskim (oczywiście mamy też obowiązkową nockę w Krzyżu). Dowód: http://rozklad-pkp.pl/query.php/pn?q=pl/node/146&ld=pkp&seqnr=1&ident=do.01673029.1270661569&OK#focus

wysłane przez BatiX  14

stoch napisał(a):

> Dowód: > http://rozklad-pkp.pl/query.php/pn?q=pl/node/146&ld=pkp&seqnr=1&ident=do.01673029.1270661569&OK#focus

Linki z rozkładu działają tylko na komputerze "sprawcy" i to także przez krótki czas :)

wysłane przez Bodek

Wstępne informacje wskazują, że pociąg z Pragi będzie przyjeżdżał do Szczecina około 13.45. Odjazd w kierunku przeciwnym planowany jest w okolicy godziny 14.30.

wysłane przez marko 4

Bodek napisał(a):

> Wstępne informacje wskazują, że pociąg z Pragi będzie > przyjeżdżał do Szczecina około 13.45. Odjazd w kierunku > przeciwnym planowany jest w okolicy godziny 14.30.

Czyli wjedzie, oblot i powrót do Pragi? Czy też może dwa obiegi będą i skład będzie na Łęgi odstawiany na czyszczenie?

-- Ten trzeci i najgłupszy...

wysłane przez techno

Bodek napisał(a):

> Wstępne informacje wskazują, że pociąg z Pragi będzie > przyjeżdżał do Szczecina około 13.45. Odjazd w kierunku > przeciwnym planowany jest w okolicy godziny 14.30.

To tak akurat, by się w piątek z pracy zerwać;) Gorzej z powrotem - ewidentnie poniedziałkowy hehe

-- Problemy z matematyką? Zadzwoń! 0-800-[(10x)(13i)^2]-[sin(xy)/2.362x]

Problemy z matematyką? Zadzwoń! 0-800-[(10x)(13i)^2]-[sin(xy)/2.362x]

wysłane przez Lukasy

Bodek napisał(a):

> Wstępne informacje wskazują, że pociąg z Pragi będzie > przyjeżdżał do Szczecina około 13.45. Odjazd w kierunku > przeciwnym planowany jest w okolicy godziny 14.30.

Ciekawe, gdzie i którędy się go wciśnie :-]

homepage: http://lukasy.kolej.org.pl/

wysłane przez Bauer

Lukasy napisał(a):

> Ciekawe, gdzie i którędy się go wciśnie :-]

Mnie tam bardziej ciekawi cena ;] Bo 100e to trochę dużo jednak, liczę na jakieś promocje :D