Forum

Hot-spot w szynobusach

Spółka Pojazdy Szynowe PESA wyposaży 15 zachodniopomorskich pociągów w system łączności bezprzewodowej WiFi. Za realizację zamówienia dostanie ponad 396 tys.zł i będzie musiała się z nim uporać do 130 dni od podpisania umowy z Urzędem Marszałkowskim.

wysłane przez Korczian

A mnie ciekawi jak rozwiążą problem zabezpieczenia tych hot-spotów. Korzystanie z otwartej sieci to wręcz rzucenie "Śmiało, kradnijcie moje dane!". Wiem, że liczba osób znająca się na tym nie jest wielka (śledzenie przepływu pakietów w otwartej sieci jest dziecinnie proste, przechwycenie danych tym bardziej), ale po co ryzykować?

-- Vmax>=160 na D29-351!

Vmax>=160 na D29-351!

wysłane przez pioko17 38

Korczian napisał(a):

[ciach]

No ale przecież ten internet jest dla pasażerów to po co ma być zabezpieczany? Z zewnątrz i tak nikt nie skorzysta, bo pociąg albo jest w ruchu, albo ma co najwyżej krótkie postoje.

wysłane przez Korczian

pioko17 napisał(a):

> No ale przecież ten internet jest dla pasażerów to po co ma > być zabezpieczany? Z zewnątrz i tak nikt nie skorzysta, bo > pociąg albo jest w ruchu, albo ma co najwyżej krótkie > postoje.

Siądzie taki "hakier" do pociągu i gotowe :P

-- Vmax>=160 na D29-351!

Vmax>=160 na D29-351!

wysłane przez pioko17 38

Korczian napisał(a):

> Siądzie taki "hakier" do pociągu i gotowe :P

przesadzasz :)

wysłane przez Korczian

pioko17 napisał(a):

> przesadzasz :)

Zdziwiłbyś się... :D

Vmax>=160 na D29-351!

wysłane przez stoch

Korczian napisał(a):

> A mnie ciekawi jak rozwiążą problem zabezpieczenia tych > hot-spotów. Korzystanie z otwartej sieci to wręcz rzucenie > "Śmiało, kradnijcie moje dane!". Wiem, że liczba osób > znająca się na tym nie jest wielka (śledzenie przepływu > pakietów w otwartej sieci jest dziecinnie proste, > przechwycenie danych tym bardziej), ale po co ryzykować?

W autobusach PolskiegoBusa jest sieć otwarta i jeszcze nic się nie stało.

wysłane przez zack1989 12

stoch napisał(a):

> W autobusach PolskiegoBusa jest sieć otwarta i jeszcze nic > się nie stało.

Nawet posiadacze WiFi w domu są narażeni na ataki a nie słyszy się o czymś takim zbyt często. Po prostu jest taka możliwość, są takie luki w oprogramowaniu do sprzętu. http://www.dobreprogramy.pl/Routery-DLink-DIR600-i-DIR300-na-celowniku-hakerow-aktualizacji-firmware-wciaz-nie-ma,Aktualnosc,39089.html

-- "Jeżeli Twój tramwaj nie przyjeżdża upewnij się, że nie uciekł Ci przystanek"

"Jeżeli Twój tramwaj nie przyjeżdża upewnij się, że nie uciekł Ci przystanek"

wysłane przez djdark  0

Korczian napisał(a):

> A mnie ciekawi jak rozwiążą problem zabezpieczenia tych > hot-spotów. Korzystanie z otwartej sieci to wręcz rzucenie > "Śmiało, kradnijcie moje dane!". Wiem, że liczba osób > znająca się na tym nie jest wielka (śledzenie przepływu > pakietów w otwartej sieci jest dziecinnie proste, > przechwycenie danych tym bardziej), ale po co ryzykować?

W czym ma pomóc w tym wypadku zabezpieczanie sieci? Nawet jak zastosujesz WPA2 to to zupełnie nic nie da ze względu na to że hasła i tak będą powszechnie dostępne.

-- "Bo nie ma. NIE MA. N I E M A ! Zrozumiał? NIE MA! NIE MA! NIE MA! NIE MA! NIE MA! NIE MA! NIE MA!" (c) Mareczek

"Bo nie ma. NIE MA. N I E M A ! Zrozumiał? NIE MA! NIE MA! NIE MA! NIE MA! NIE MA! NIE MA! NIE MA!" (c) Mareczek

wysłane przez sulzer

Nie ma takiego zabezpieczenia, które skutecznie zapewni nam ochronę danych w trakcie podłączenia się do sieci bezprzewodowej. W środkach transportu publicznego jest nikła szansa, że zostanie przeprowadzony atak na czyjeś urządzenie podłączone do sieci(takie jest moje zdanie). Chociaż sytuacja może się diametralnie zmienić przykładowo dzięki temu wątkowi poprzez podsunięcie komuś pomysłu ;)

-- Kolejowy licznik kilometrów 2013 : 510 km

www.zkmk.org

wysłane przez Korczian

sulzer napisał(a):

> Nie ma takiego zabezpieczenia, które skutecznie zapewni nam > ochronę danych w trakcie podłączenia się do sieci > bezprzewodowej. W środkach transportu publicznego jest > nikła szansa, że zostanie przeprowadzony atak na czyjeś > urządzenie podłączone do sieci(takie jest moje zdanie). > Chociaż sytuacja może się diametralnie zmienić > przykładowo dzięki temu wątkowi poprzez podsunięcie > komuś pomysłu ;)

Wierz mi, fajne rzeczy idzie zrobić, ale to jest jak najbardziej karalne ;) W razie czego niech któryś z adminów skasuje wątek :D

-- Vmax>=160 na D29-351!

Vmax>=160 na D29-351!