Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Szynobusem nad morze

mas, Głos Koszaliński,

dodane przez MQ

Jest pomysł, by z Koszalina do Mielna jeździł szynobus. Urząd Marszałkowski w Szczecinie zgodził się na użyczenie za darmo pojazdu.
Autorem pomysłu jest koszaliński radny miejski Tomasz Bernacki (PO), który przekonywał dzisiaj do sprawy radnych z komisji gospodarki komunalnej.

Są dwa warianty. Jeden tańszy, ale podobno mało realny - potrzeba 500 tys. zł na remont torowiska. Nie byłoby jednak rogatek na przejeździe przez drogę nr 11 w Mścicach.

Drugi wariant, z zabezpieczeniem przejazdu, to koszt miliona złotych. - Można ubiegać się o 75-procentowe dofinansowanie z Unii Europejskiej - mówił Bernacki. - Przewoźnikiem byłby Miejski Zakład Komunikacji, co pozwoliłoby jeździć pasażerom na tzw. bilety łączone.

Pomysł wstępnie został zaakceptowany przez koszaliński ratusz. Urzędnicy byli na spotkaniu w tej sprawie w Urzędzie Marszałkowskim w Szczecinie. Pociąg miałby być atrakcją turystyczną, ale także sposobem na częściowe rozwiązanie problemów z komunikacją.

Jednak opinie radnych są podzielone. - Musimy się zastanowić, czy w ogóle jesteśmy zainteresowani tym tematem - mówi Mieczysław Załuski (SLD).

Koszt utrzymania kursów to około 60 tys. zł miesięcznie. - Żebyśmy wyszli na zero, wystarczy, by miesięcznie z pociągu skorzystało 600 osób - kontynuował Bernacki. Pociąg miałby jeździć od czerwca do połowy września. Ruszyłby w sezonie 2008 - 2009. Pracownicy wydziału rozwoju mają zająć się opracowaniem wniosku o dofinansowanie.

źródło: Głos Koszaliński

5 komentarzy