Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Mazowieckie: Przyspieszą pociągi do Gdańska

Krzysztof Śmietana, Gazeta Wyborcza,

dodane przez Bauer

Wiosną ma się wreszcie rozpocząć remont zniszczonych torów z Warszawy do Gdańska. Przy okazji dwa przejazdy kolejowe w Białołęce zostaną zastąpione wiaduktami.
Remont linii z Warszawy do Trójmiasta jest z roku na rok przesuwany. Tymczasem pociągi na tej trasie pociągi wloką się niemiłosiernie, czasami nawet do 30-40 km/godz. Najbardziej zniszczone tory są w okolicach stolicy. Docelowo z Warszawy do Gdańska zamiast 4,5 godz. mamy jeździć 2 godz. i 13 min.

Na początek rozpoczną się prace na trasie z Warszawy do Legionowa. Po zakończeniu remontu podróż pociągiem podmiejskim na tym odcinku skróci się z 35 do 20 minut. Jeśli w kwietniu kolejarzom uda się rozstrzygnąć przetarg na wykonawcę, miesiąc później wzdłuż torów pojawią się robotnicy. Zmiany mają odczuć nie tylko pasażerowie pociągów, ale także wszyscy, którzy przecinają tory drogą. Znikną przejazdy w jednym poziomie, które są często dość niebezpieczne i powodują korki. Zostaną zastąpione wiaduktami. W Warszawie mają być zlikwidowane dwa przejazdy w Białołęce - przy ul. Klasyków (obok stacji Płudy) i przy ul. Mehoffera. Ten drugi będzie przesunięty o 300 metrów na północ. Miasto zamierza bowiem budować nową ulicę, tzw. Mehoffera-bis, która zostanie doprowadzona do Modlińskiej.

Remont torów do Legionowa ma się zakończyć pod koniec 2008 r., a budowa wiaduktów najpewniej rok później. Wciąż nie wiadomo, kiedy cała trasa do Gdańska będzie zmodernizowana. Na razie już o kilka lat opóźniają się remonty pozostałych odcinków. Istnieje groźba, że kolejarze stracą część dotacji unijnej na ten cel.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona