Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Wolsztyn: 18 parowozów na paradzie

gut, Gazeta Wyborcza,

dodane przez MQ

To rekord w historii magicznych wolsztyńskich spotkań z parą. Poza Wolsztynem nie zobaczymy tego nigdzie na świecie.
Znamy już wiele szczegółów parady, która odbędzie się dokładnie w 100-lecie wolsztyńskiej parowozowni. Mimo że najważniejsza część imprezy zaplanowana jest tradycyjnie na sobotę, to duża część kolejowych atrakcji czekać będzie na turystów w Wolsztynie w cały weekend. Wszystko rozpocznie się już w piątek 27 kwietnia. Będą pokazy obrządzania parowozów na kanale, spektakl "Światło i dźwięk" z udziałem parowozów na obrotnicy, pokazy filmów o tematyce kolejowej i dyskoteka przy rampie rozładunkowej.

Jednak dla tysięcy miłośników parowych maszyn największą atrakcją będzie sobotnia parada (28 kwietnia) z rekordową liczbą parowozów - 18! Wezmą w niej udział parowozy z Wolsztyna oraz gościnnie z Chabówki (Ty2-953, Trl2-25 i OKz32-2) oraz Wrocławia (TKt48-18). Przyjadą także z zagranicy: z Anglii (5521), Węgier (MAV 109.109), Czech (475.111 i 423.0145) oraz Niemiec (03.1010, 03.2204 i 35.1019). Emocje powinien wzbudzić zwłaszcza ten z Węgier, który poprzez swój zielony kolor przypominać będzie "Piękną Helenę", oraz czeski 423.0145 z kołami o niewielkiej średnicy. Specjalne pociągi prowadzone parowozami przyjadą z Berlina, Cottbus i Wiednia. Dodatkowo na wolsztyńskiej stacji niezwykłą atrakcją będzie "pociąg militarny" i pokaz załadunku wojska z czasów powstania wielkopolskiego. Po paradzie w parku Miejskim w Wolsztynie odbędą się wybory Miss Świata Parowozów.

Podobne atrakcje, wraz z turystycznymi przejazdami z Wolsztyna do Tuchorzy, będą czekać na miłośników parowozów w niedzielę: przejażdżki drezynami i koleją ogrodową, wystawa obrazów, zdjęć i prac plastycznych w parowozowni, zabytkowy wagon ze sprzętem ratownictwa technicznego i giełda pamiątek kolejowych. Natomiast w sali muzealnej będzie można zobaczyć dioramy z parowozowni z 1920 r.

źródło: Gazeta Wyborcza

brak komentarzy