Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Kujawsko-Pomorskie: Reaktywacja martwych linii kolejowych

wg, Gazeta Wyborcza,

dodane przez djdark ; zmodyfikowane

Samorząd województwa zaprosił mieszkańców na wycieczkę szynobusem z Torunia do Bydgoszczy. To zwieńczenie 27,5-milionowego kontraktu na zakup pięciu nowych pojazdów i zapowiedź reaktywacji martwych linii.
Skład trzech szynobusów wyruszył z dworca PKP Toruń Wschodni w sobotę rano. Do pociągu wsiedli także nasi czytelnicy, którzy wylosowali darmowe bilety oraz pokaźna grupa lokalnych VIP-ów na czele z marszałkiem Piotrem Całbeckim i wojewodą Zbigniewem Hoffmannem. Wyprawa wiodła nie przez Solec Kujawski, lecz przez Chełmżę, a także przez... nieczynną od ponad sześciu lat trasę Unisław - Bydgoszcz. Mieszkańcy Ostromecka, Głuchowa i Grzybna z niedowierzaniem obserwowali szynobusy wjeżdżające na nieczynne stacje - zdewastowane i z oknami zabitymi deskami.

To się zmieni. W planach są dwa nowe połączenia: Unisław - Bydgoszcz i Unisław - Toruń. W modernizacji torów, zabezpieczeniu przejazdów kolejowych itp. - weźmie udział nie tylko samorząd województwa, ale także spółki PKP. - Mam nadzieję, że połączenia wrócą na stałe. Wiele jednak zależy od nas i od tego, czy będziemy z nich korzystać - mówi Roman Misiaszek, wójt Unisławia, gdzie z okazji przyjazdu szynobusów zorganizowano wielką fetę. Stację przystrojono kwiatami, gości z pociągu powitał tłum miejscowych i orkiestra, która poprowadziła wszystkich na festyn. Tam były występy muzyczne, konkursy, zabawy dla dzieci oraz poczęstunek.

- Przywrócenie tych linii to szansa na rozwój okolicznych miejscowości - mówił Całbecki. - Umożliwi ona dojazd pracującym w Toruniu, Bydgoszczy czy powstającym Crystal Parku.

Pięć nowych szynobusów kosztowało województwo 27,5 mln zł. Połowę kwoty zapłacono ze środków unijnych.

W Kujawsko-Pomorskiem kursuje obecnie 13 takich wozów, każdy za 5,5 mln zł. Składy rozwijają prędkość do 120 km/h i zabierają do 170 osób.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona