Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Prus zamiast Odry

mag, Kurier Szczeciński,

dodane przez MQ

Spółka PKP Intercity ma już gotowy nowy rozkład jazdy swoich pociągów. Od 9 grudnia zamiast IC "Odra" ze Szczecina do Warszawy będzie jeździł IC "Bolesław Prus", a IC "Chrobry" będzie omijał Poznań. Do naszego województwa ma docierać więcej ekspresów, a także wagonów sypialnych i kuszetek.
W nowym rozkładzie liczba uruchamianych przez PKP IC połączeń zwiększy się z 244 do 266. Przybędzie m.in. pociągów InterCity, bo taką kategorię będzie miał np. dotychczasowy ekspres "Błękitna Fala", jeżdżący latem w relacji Warszawa Wschodnia - Świnoujście. Kursujący dotąd tylko pięć razy w roku IC "Bolesław Prus" zastąpi na trasie Warszawa - Szczecin pociąg IC "Odra". Pasażerowie powinni być z tej zmiany zadowoleni, bo w "Odrze" z powodu łączenia składów dopiero od Poznania był wagon restauracyjny. Natomiast modernizacja poznańskiego węzła kolejowego powoduje, że IC "Chrobry" będzie omijał stolicę Wielkopolski i zatrzymywał się w Swarzędzu.

Latem pomiędzy Warszawą Zachodnią a Kołobrzegiem nie będzie już kursował pociąg Tanich Linii Kolejowych, lecz ekspres "Posejdon". Natomiast w soboty i niedziele relacja TLK "Wybrzeże" z Warszawy Zach. będzie wydłużona do Kołobrzegu (czerwiec-wrzesień). Do Szczecina Gł. będzie zaś docierał nocny TLK, jeżdżący dotąd między Poznaniem a Zakopanem.

Z kolei przez Bydgoszcz będzie jeździł nocny TLK relacji Warszawa Wsch. (odj. godz. 22) - Szczecin Główny - Świnoujście. On także z powodu modernizacji węzła poznańskiego i linii Warszawa - Łódź w nowym rozkładzie będzie omijał stację Poznań Główny i Skierniewice.

W 2008 r. Intercity umożliwi pasażerom korzystanie z wagonów sypialnych i kuszetek w pociągach obsługiwanych przez spółkę PKP Przewozy Regionalne. Kuszetki będą np. w kursujących z Łodzi do Kołobrzegu, ze Szczecina do Jeleniej Góry i Szklarskiej Poręby. Natomiast wagon sypialny pojawi się nareszcie w pociągu Terespol/Ełk do Szczecina, oraz z Rzeszowa do Kołobrzegu. Oba zaś rodzaje wagonów (sypialny i kuszetka) będą jeździć z Katowic i Bytomia do Kołobrzegu.

źródło: Kurier Szczeciński

2 komentarze