Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Koleją nad Zalew Szczeciński

Andrzej Kraśnicki jr, Gazeta Wyborcza,

dodane przez Mareczek

Po sześciu latach przerwy pociągi pasażerskie mają wrócić na jedną z najpiękniejszych tras w Polsce. Z Dworca Głównego w Szczecinie będzie można dojechać do Trzebieży.
Rozkład jazdy jest już gotowy. Czy zostanie wprowadzony w życie w takiej formie, zależy od rezultatów rozmów między PKP a Urzędem Marszałkowskim, który dofinansowuje regionalne połączenia kolejowe. Propozycja PKP zakłada, że pociągi na trasie Szczecin Główny - Trzebież, i w drugą stronę, kursować będą trzy razy dziennie, w każdy weekend między 21 czerwca a 31 sierpnia. Ma to być więc typowo wakacyjna, turystyczna linia.

- Jesteśmy po pierwszym etapie negocjacji, czekamy teraz na uszczegółowienie oferty PKP - mówi Wojciech Drożdż, zastępca dyrektora wydziału infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego.

- Najpóźniej w ostatnim tygodniu listopada zapadną ostateczne decyzje - zapewnia Tadeusz Janowicz, rzecznik Zachodniopomorskiego PKP Przewozy Regionalne.

Powrót pociągów na linię do Trzebieży to szansa na bardzo ciekawą atrakcję turystyczną. Trasa od Dworca Głównego prowadzi obrzeżami centrum przez Turzyn, Pogodno, Niebuszewo i północne dzielnice miasta. Linia jest kręta, górzysta, prowadzi po zboczach stromych wzgórz nad brzegiem Odry. Należy do najbardziej malowniczych szlaków kolejowych w Polsce. Ostatnie pociągi pasażerskie przejechały tą linią sześć lat temu. Potem PKP uznała połączenie za nieopłacalne. Dziś z torów korzystają tylko pociągi towarowe. Czy pasażerowie będą zainteresowani? Jest na to duża szansa. Połączenia kolejowe w regionie przeżywają renesans. Liczba pasażerów rośnie co roku o kilkadziesiąt procent. I co najważniejsze - jest już po co jechać w weekend do Trzebieży. W tej malowniczej miejscowości nad Zalewem Szczecińskim w ubiegłym roku powstała piękna plaża z całą infrastrukturą. Jest nawet boisko ze sztuczną nawierzchnią. Połączenie kolejowe byłoby atrakcyjne dla mieszkańców kilku dzielnic, którzy z Dworca Niebuszewo czy też Pogodna mogliby dojechać do Trzebieży w niecałą godzinę (ceny biletów uzależnione są od wyniku rozmów z Urzędem Marszałkowskim). Patrząc na rozkład jazdy, widać też, że przynajmniej w soboty i niedziele mieszkańcy północnych dzielnic (szczególnie Skolwina) mieliby dzięki kolei dużo szybsze połączenie z centrum miasta niż za pośrednictwem komunikacji autobusowej.

Nad wykorzystaniem linii kolejowej wokół śródmieścia zastanawia się też Urząd Miejski w Szczecinie. Do końca miesiąca magistrat otrzyma opracowanie mające odpowiedzieć na pytanie, jakie są szanse, możliwości i korzyści z wykorzystania torów kolejowych do kolejowo-tramwajowej komunikacji. Chodzi nie tylko o szybkie połączenie między lewo- i prawobrzeżem, ale także bezpośrednie skomunikowanie największych dzielnic Szczecina z lotniskiem w Goleniowie, do którego ma prowadzić zbudowany za unijne fundusze tor.

źródło: Gazeta Wyborcza

19 komentarzy