Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Dolnośląskie: Kolejny szynobus na dolnośląskich torach

Agata Szulc, Gazeta Wyborcza,

dodane przez djdark

Prawdopodobnie już w weekend na tory wyjedzie pierwszy z ośmiu autobusów szynowych. Będzie kursował na trasie Jelenia Góra - Lwówek - Bolesławiec oraz Jelenia Góra - Węgliniec - Zielona Góra. Szynobusy zostały kupione w lipcu zeszłego roku od bydgoskiej firmy PESA.
W środę szynobus był prezentowany na wrocławskim Dworcu Głównym PKP. Pojazd jest całkowicie przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Może osiągać prędkość nawet 120km/godz. Pomieści ponad 300 osób, w tym 138 na miejscach siedzących. Cały pojazd jest monitorowany.

- Szynobus może jeździć przez 30 lat, bo dopiero po tym czasie robi się przegląd - mówi Wojciech Zdanowski, dyrektor Wydziału Transportu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.

Po dolnośląskich torach jeździły dotychczas cztery szynobusy wykupione od firmy PESA w latach 2004-2006. Nowy szynobus, tak jak poprzednie, zostanie użyczony spółce PKP Przewozy Regionalne. Następny ma wyjechać na tory w lutym. Będzie kursował z Kamieńca Ząbkowickiego przez Jaworzynę Śląską do Legnicy. Kolejnych sześć szynobusów wyjedzie na dolnośląskie trasy na przełomie kwietnia i maja. Po modernizacji torów będą kursować między innymi na trasie do Świdnicy i Trzebnicy. Jeden pojazd kosztuje 7,8 mln zł. Inwestycja jest opłacalna ze względów ekonomicznych. Przejechanie jednego kilometra autobusem szynowym jest tańsze nawet o 10 zł od pokonania tej odległości tradycyjnym pociągiem.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona