Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Z pociągiem nie masz szans!

mag, Kurier Szczeciński,

dodane przez djdark ; zmodyfikowane

Na przejeździe kolejowo-drogowym pomiędzy Gryficami a Płotami volkswagen golf został zniszczony przez pociąg. Tym razem obyło się bez ofiar, ale taki wypadek może się zdarzyć wszędzie! Dlatego już po raz 4. trwa kampania "Bezpieczny przejazd. Zatrzymaj się i żyj!"
Statystyki są nieubłagane. Aż 98,3 proc. wypadków na przejazdach kolejowych powodują prowadzący pojazdy. Podobnie nieubłagane są prawa fizyki: samochód, mały czy duży, nie ma żadnych szans w spotkaniu z lokomotywą, a kierowcy i pasażerowie najczęściej nie przeżywają zderzenia. To właśnie chcą uświadamiać podczas czwartej już edycji kampanii społecznej "Bezpieczny przejazd. Zatrzymaj się i żyj!" PKP Polskie Linie Kolejowe SA. Odbywa się ona latem, bo gdy ruch na drogach rośnie, a upał rozprasza kierowców, dochodzi do największej liczby wypadków.

- Nie istnieją przejazdy niezabezpieczone! - podkreśla Ryszard Stachowicz, zastępca dyrektora Zakładu Linii Kolejowych w Szczecinie. - Przejazd niestrzeżony to nie to samo co niezabezpieczony. Na wszystkich bowiem zapewnione jest bezpieczeństwo. Jednak nawet dróżnik i zapory na przejeździe w stu procentach go nie zagwarantują, jeśli nie będą przestrzegane przepisy Prawa o ruchu drogowym i nie będzie zachowana należyta ostrożność.

Na przejazdach kategorii "A" nad bezpieczeństwem czuwają strzegący go kolejarze oraz urządzenia zabezpieczenia ruchu i znaki drogowe. Na "B" są rogatki oraz sygnalizacja świetlna i dźwiękowa oraz znaki. Z kolei na przejazdach kategorii "C" są światła, sygnalizacja akustyczna i znaki drogowe.

- W minionym roku do 168 wypadków, czyli ponad 64 procent, doszło w całym kraju na przejazdach kategorii "D" - przypomina Ryszard Stachowicz. - O zbliżaniu się do nich informują znaki drogowe. Jednak najwyższy wskaźnik ilości wypadków jest na przejazdach "C". Oznacza to, że ciągle nagminne jest na nich lekceważenie sygnałów świetlnych i dźwiękowych!

Szczeciński ZLK sprawuje pieczę nad tysiącem kilometrów torów i ponad 450 przejazdami. Kursuje nimi rocznie 124 tysiące pociągów!

- Na wszystkich przejazdach montujemy po dwa migające światła - zapewnia kolejarz. - Na wielu są też kamery. Stąd wiemy, że w środę pomiędzy Nowogardem a Płotami kierowca wyłamał opuszczoną zaporę. Powszechne jest też omijanie przez spieszących się kierowców busów samochodów, które karnie czekają przed przejazdem!

źródło: Kurier Szczeciński

brak komentarzy