Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Dolnośląskie: Koleją dojedziemy szybciej niż autostradą

Dawid Zielkowski, Gazeta Wyborcza,

dodane przez djdark

Tylko 35 minut ma trwać podróż koleją z Wrocławia do Opola. Dużo szybciej dojedziemy też do Poznania, Legnicy i Jeleniej Góry, ale dopiero w latach 2010-12.
Do 2012 roku PKP zamierza zakończyć modernizację najważniejszych linii kolejowych wokół Wrocławia. Modernizacja trasy E30 od granicy państwa przez Zgorzelec i Wrocław do Opola - kosztuje ok. 2,83 mld zł. Odnawiane są tu nie tylko tory kolejowe, ale także stacje, np. w Oławie, Środzie Śląskiej, Węglińcu i Zgorzelcu. Dziś na tej trasie pociągi jeżdżą z maksymalną prędkością 120 km/h, po zakończeniu prac będą mogły się rozpędzić nawet do 160 km/h. Droga z Wrocławia do Opola zajmie tylko 35 minut, z Legnicy do Wrocławia - pół godziny.

Również na linii kolejowej z Wrocławia do Poznania do 2012 roku tory kolejowe do granicy województwa dolnośląskiego mają być tak zmodernizowane, by można było po nich jeździć z prędkością 160 km/h. Po następnych unowocześnieniach prędkość wzrośnie do 200 km/h. Skróci to czas przejazdu z Wrocławia do Poznania z dwóch godzin do siedemdziesięciu minut.

Trasa z Wrocławia przez Wałbrzych do Jeleniej Góry ma być wyremontowana do końca tego roku.

Kolej planuje również kilka inwestycji związanych z organizacją piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2012. Potrzeba na nie 122 mln zł, ale jeszcze nie udało się zgromadzić całej kwoty. W planach jest modernizacja dworca głównego, budowa przystanku kolejowego w pobliżu nowego stadionu, budowa linii kolejowej Wrocław Żerniki-lotnisko i przebudowa stacji kolejowych w obrębie aglomeracji wrocławskiej. Kolejarze chcą, by te prace zakończyły się w 2011 roku.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona