Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Kolejka UBB ruszy we wrześniu

Bartosz Turlejski, Kurier Szczeciński,

dodane przez MQ

21 września będziemy mogli jeździć już kolejką UBB po polskiej stronie - informuje niemiecka gazeta Ostsee-Zeitung. Dzień wcześniej ma odbyć się uroczystość z udziałem strony polskiej i niemieckiej. Byłby to finał skomplikowanej drogi, którą Niemcy musieli przejść, by dostać pozwolenie na eksploatację kolejki od stacji w Ahlbecku do stacji Świnoujście-Centrum.
Uznamska Kolej Uzdrowiskowa (kolejka Usedomer Bader Bahn) mogłaby kursować na wspomnianym odcinku już od lutego 2008 roku, ale Niemcy natknęli się na polskie przepisy. W Polsce tory buduje się w inny sposób niż w Niemczech. Ustalić trzeba było także m.in. status prawny granicznego przejścia kolejowego. Mimo zwłoki 20 września polska i niemiecka strona chce uczcić pozytywny finał.

- Razem z urzędnikami polskiej kolei znaleźliśmy wspólną drogę, żeby kolejka mogła funkcjonować - powiedział Ostsee-Zeitung Joachim Trettin, pełnomocnik Deutsche Bahn w Meklemburgii-Pomorzu Przednim.

Pierwsze otwarcie prawie półtora kilometrowego odcinka odbyło się już w lutym kiedy to zorganizowano przejażdżkę dla VIP-ów - na czele z ówczesnym marszałkiem Norbertem Obryckim i premierem landu Makleburgii-Pomorza Przedniego Haraldem Ringstorffem. Na tym przejażdżki się skończyły. Teraz nastąpił finał swoistej walki, którą Niemcy musieli stoczyć o zdobycie pozwoleń od Urzędu Transportu Kolejowego w Warszawie. Ostatnio pismo z prośbą o interwencję do Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska wysłał prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.

Jak donosi Ostsee-Zeitung 20 września będzie można bezpłatnie przejechać się kolejką UBB. 21 września rozpoczną się regularne kursy. Obecnie kolejka jeździ co 30 minut, a od jesieni - ma jeździć co 60 minut. Gazeta donosi także, że bilety będzie można kupować za złotówki tak samo po polskiej jak i niemieckiej stronie. Otwarcie kolejki miałoby zbiec się z Uznamskim Festiwalem Muzyki. Możliwe, że w uroczystościach wziąłby udział Horst Kohler, prezydent Republiki Federalnej Niemiec. Kolejką UBB dotrzemy do urokliwych kurortów naszych zachodnich sąsiadów.

źródło: Kurier Szczeciński

4 komentarze