Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Szybciej do Niemiec

Marzenna Głuchowska, Kurier Szczeciński,

dodane przez Bauer

Od 1 października podróż pociągiem ze Szczecina do Berlina ma trwać o ponad sześć minut krócej. Będzie także bezpieczniej na trzech przejazdach przecinających tory do granicy, bo zacznie tam działać sygnalizacja.
Oddział Regionalny PKP Polskie Linie Kolejowe SA w Szczecinie długo wypatrywaną modernizację 7,1-km odcinka torów ze stacji Gumieńce do granicy państwa rozpoczął 18 sierpnia. Modernizacja, która kosztuje spółkę PKP PLK niemal 17,5 mln zł, przebiega bardzo sprawnie. Wykonawca robót, Zakład Napraw Infrastruktury w Stargardzie Szczecińskim, upora się z nimi w terminie i 1 października pociągi znów zaczną kursować bez potrzeby przesiadania się pasażerów do autobusu.

Dotąd między stacją Szczecin Gumieńce a granicą państwa pociągi pasażerskie i towarowe, których dziennie jest 65 (w kierunku Berlina i na północ Niemiec) mogły jeździć z prędkością zaledwie 60-80 km/h. Na dodatek w trzech miejscach - na niestrzeżonych przejazdach - musiały zwalniać do 40 km/h.

- Teraz, po wymianie 7,1 kilometra nawierzchni i szyn, pociągi będą mogły jeździć z prędkością 100-120 kilometrów na godzinę - mówi Stanisław Sługocki, zastępca dyrektora ds. projektów inwestycyjnych OR PKP PLK SA w Szczecinie. - Przejazd skróci się o ponad sześć minut. Byłby on jeszcze szybszy - o dziesięć minut - gdyby nie postoje pociągów pasażerskich na niemal każdej stacji w Niemczech.

Choć pociągi w Niemczech mogłyby rozwijać prędkość nawet 160 km/h, to wąskim gardłem jest brak elektryfikacji 31-kilometrowego linii od Passow do granicy. Natomiast na stacji Szczecin Główny ze względów technicznych nie można dostosować trakcji elektrycznej do niemieckiego systemu zasilania. W Angermünde trzeba więc wymieniać lokomotywy, co trwa nawet i 20 min. Na stację Berlin Hauptbahnhof nie są wpuszczane lokomotywy spalinowe. Wyjściem z tej sytuacji byłoby wprowadzenie lokomotyw dwusystemowych.

Dzięki modernizacji torów pasażerowie pociągów już za kilka dni będą nimi już jeździć wygodniej. Zwiększy się także bezpieczeństwo przekraczających je zmotoryzowanych i pieszych, bo na trzech, dotąd niestrzeżonych, przejazdach kolejowych na linii Szczecin Gumieńce - granica państwa od 15 października będzie działać samoczynna - uruchamiana przez pociąg - sygnalizacja.

źródło: Kurier Szczecinski

możliwość komentowania została wyłączona