Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Rząd oddaje regionalną kolej samorządom

Jolanta Kowalewska, Gazeta Wyborcza,

dodane przez djdark 

- Podróż regionalnymi pociągami ma być bardziej komfortowa, a dworce zadbane i czyste - o takich oczekiwaniach związanych z przekazaniem PKP Przewozy Regionalne marszałkom mówił w Szczecinie minister infrastruktury Cezary Grabarczyk.
Minister był gościem odbywających się w poniedziałek na Zamku Książąt Pomorskich centralnych uroczystości 10-lecia Samorządów Województw RP z udziałem 16 marszałków województw. Tematem numer jeden było zaplanowane na 1 grudnia przejęcie przez nich spółki PKP Przewozy Regionalne. W latach 2009-2020 rząd przekaże do województw 7,5 mld zł na modernizację taboru. - Gdyby samorządy nie dostały kolei, rząd nigdy by się nie zdecydował na wsparcie dotychczasowego właściciela - oświadczył minister Grabarczyk.

Samorządy chcą jednak jeszcze dodatkowych pieniędzy na utrzymanie kolei. Proponują zwiększenie o 2 proc. wpływów z podatku CIT (z 14 do 16 proc.). Chcą także, by z budżetu państwa została pokryta strata spółki w wysokości 208,3 mln zł.

Od przyszłego roku samorządy będą mogły przejmować na własność również dworce (chociaż przymusu nie będzie). - To sprawi, że staną się one wizytówką miast - uważa Grabarczyk.

W doprowadzeniu budynków do ładu ma pomóc tworzona właśnie ustawa o koncesji na roboty budowlane. Pozwala ona samorządom np. na wydzierżawienie dworca, w zamian za przeprowadzenie remontu. Firma koncesjonariusz będzie mogła na terenie dworca prowadzić usługi komercyjne: urządzić sklep, aptekę, ale też będzie musiała zadbać np. o toalety. Szczegóły rozliczeń za modernizację ustalać już będą samorządy.

- Remont będzie odbywał się na koszt i przy ryzyku gospodarczym koncesjonariusza - powiedział minister Grabarczyk.

Podczas uroczystości 10-lecia Samorządów Województw marszałkowie rozmawiali też o tworzonej przez rząd tzw. ustawie metropolitarnej. Nie chcą, by ustawa wzmacniała pozycję prezydentów dużych miast ich kosztem.

źródło: Gazeta Wyborcza

2 komentarze