Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Dworzec PKP: będą windy dla niepełnosprawnych

Marek Rudnicki,

dodane przez Wojtek

Dworzec Główny w Szczecinie. Do wszystkich peronów prowadzą schody. Niepełnosprawnemu, który porusza się na wózku, muszą towarzyszyć zaprzyjaźnione osoby, które przeniosą go przez schody.

Jak długo jeszcze PKP nic w tej sprawie nie zrobi?
- Kiedyś czytałem, że PKP obiecywało zmiany, a mimo to po roku nic się nie dzieje - mówi pan Tadeusz, który porusza się na wózku. - Dla mnie każdorazowy wyjazd do rodziny do Poznania, to spory kłopot, bo muszę angażować sąsiada, by transportował mnie po schodach i pomagał wsiąść do pociągu.

PKP ma plany

Kłopoty osób niepełnosprawnych wkrótce się skończą. Za tydzień opublikujemy wizualizację zmian, które zajdą na naszym dworcu. Na razie nie możemy jej ujawnić ze względów proceduralnych. Jedno jest pewne - udręka niepełnosprawnych związana z poruszaniem się po Dworcu Głównym w Szczecinie, jak również tych, którzy mają bardzo duże bagaże, niedługo się skończy.

- Już dziś jest możliwość przejścia przez tory, ale rzeczywiście chyba nie każdy o tym wie - mówi Ryszard Stachowiczm, zastępca dyrektora ds. eksploatacyjnych szczecińskiego zakładu Polskich Linii Kolejowych, którym podlegają perony.

Osoba niepełnosprawna może przekroczyć tory w specjalnym miejscu na końcu peronu. Może też zażądać przy kasie, by ktoś ją odtransportował do pociągu i pomógł do niego wsiąść.

Wiosną pierwszy etap

- Wiosną przyszłego roku ruszy pierwszy etap przebudowy peronów - informuje Romana Nakonieczna, rzecznik PKP. - Na każdym peronie zostaną zainstalowane windy, którymi będzie można wjechać na kładkę nad torami. A także winda, którą zjedziemy i wjedziemy na kładkę z ulicy Kolumba.

W tym też etapie zostanie odrestaurowana wiata przykrywająca peron pierwszy. W kolejnym roku wiata ta zostanie wydłużona aż do kładki, która zostanie też przykryta zadaszeniem. Restauracji poddana też zostanie wiata na peronie drugim.

- Oba perony uzyskają nową nawierzchnie i pojawią się tam tablice świetlne informujące o przyjazdach i odjazdach pociągów - dodaje Romana Nakonieczna. - Nim więc wybudowane zostanie Szczecińskie Centrum Komunikacyjne, dworcowe perony odzyskają młodość.

źródło: Głos Szczeciński

możliwość komentowania została wyłączona