Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Pomorskie: Na dworcach PKP będzie bezpieczniej

Paweł Rydzyński,

dodane przez kasiek007

Do końca marca na stacjach kolejowych w Malborku, Tczewie, Słupsku i Elblągu zacznie funkcjonować monitoring. A być może już w przyszłym tygodniu system monitoringu będzie działać na dworcu kolejowym w Lęborku. PKP SA właśnie rozstrzygnęły przetarg i podpisały umowę na system monitoringu wideo na 19 dworcach kolejowych w całej Polsce.
Wśród nich są Tczew, Malbork, Słupsk i Elbląg, a także m.in. Poznań, Zielona Góra, Toruń, Częstochowa i Bielsko-Biała. Kamery zainstaluje konsorcjum, którego liderem jest toruńska spółka Vobacom. Montaż monitoringu na wszystkich 19 stacjach będzie kosztować 2,5 mln zł brutto.

- Realizację sfinansujemy ze środków własnych - zapewnia Michał Wrzosek, rzecznik PKP SA.
- Z informacji, które mam, wynika, iż kamery na dziesięciu spośród dziewiętnastu stacji zaczną funkcjonować w pierwszym kwartale tego roku. Wśród tych pierwszych stacji mają znaleźć się wszystkie z naszego regionu - powiedział nam Adam Neuman, dyrektor Gdańskiego Oddziału Dworce Kolejowe PKP SA.

Zgodnie z kontraktem, w całości system obserwacji ma zacząć funkcjonować najpóźniej w czwartym kwartale 2o09 r. W tej chwili monitoring funkcjonuje na 22 dworcach w Polsce, w tym w Gdańsku Głównym i w Gdyni Głównej. Lada chwila dołączy do nich Lębork. Montaż kamer sfinansował tamtejszy samorząd. - Kamery już są zainstalowane, musimy jeszcze jednak formalnie podpisać umowę. Nastąpi to prawdopodobnie w przyszłym tygodniu. Kamery na lęborskim dworcu zaczną działać w połowie stycznia - informuje Adam Neumann.

W kolejce do instalacji monitoringu czeka dworzec we Wrzeszczu.
- Jeśli w tym roku rozpocznie się remont budynku, a jest na to szansa, to także jeszcze w tym roku być może zacznie funkcjonować tam monitoring. Dłużej trzeba będzie na niego natomiast poczekać w Sopocie - powiedział dyrektor Neumann.

Swój monitoring posiada też SKM. Kamery są zainstalowane na wszystkich peronach SKM, a obraz z nich jest przekazywany do komendy SOK SKM w Gdyni Gł.
- Monitoring redukuje incydenty niemal o sto procent. Kamery dyscyplinują, zwłaszcza że obraz jest przechowywany przez 30 dni - powiedział Bogumił Wachowiak, komendant SOK SKM.

źródło: Dziennik Bałtycki

możliwość komentowania została wyłączona