Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Pomorskie: Słupska Kolej Morska do Ustki - kolejna koncepcja przebiegu kolejki

Piotr Kawałek, Głos Pomorza,

dodane przez kasiek007

Nie będzie nowego kolejowego mostu ani połączenia z Akademią Pomorską. Słupska Kolej Morska do Ustki ma startować zupełnie z innego miejsca - centrum handlowego Jantar.
Pierwotnie Słupska Kolej Morska łącząca miasto z Ustką a właściwie plażą, miała rozpoczynać się przy Akademii Pomorskiej lub w Krępie Słupskiej. Głównym argumentem za tym rozwiązaniem było to, że latem dość duża baza noclegowa - akademiki i kwatery prywatne stoi pusta.

Dzięki SKM turysta mógłby dosłownie w klapkach wsiąść do pociągu i wysiąść na plaży zachodniej, gdzie ma znajdować się końcowa stacja kolejki. Po drodze miały powstać dodatkowe przystanki, m.in. przy Kauflandzie.

Według nowego pomysłu trasa SKM ma się zaczynać na drugim końcu miasta, przy centrum handlowym Jantar.

- To tańsza koncepcja, bo odpadną koszty budowy nowego mostu na rzece - mówi Bartosz Gwóźdź-Sproketowski, dyrektor wydziału rozwoju miasta w słupskim Urzędzie Miejskim. - To rozwiązanie umożliwi również szybki transport turystów i mieszkańców z kurortu do centrum handlowego.

Dyrektor przyznaje, że nie wiadomo jeszcze ile będzie kosztowała budowa całej trasy. Mają na to odpowiedzieć specjaliści z Instytutu Rozwoju i Promocji Kolei, którzy sporządzą tak zwaną koncepcję funkcjonalno-finansową.

- Odpowie ona nam na pytanie ile szacunkowo może kosztować i czy w ogóle jest zasadne budowanie tej linii w planowanym przebiegu - mówi Marek Chmurski, dyrektor w IRiPK.
Koncepcja ma być gotowa na przełomie lutego i marca. Jeśli specjaliści ocenią ją pozytywnie, kolejnym etapem będzie stworzenie studium wykonalności i złożenie projektu do Urzędu Marszałkowskiego o dofinansowanie z funduszy europejskich.

Partnerem Słupska w inwestycji ma być miasto Ustka, gmina Słupsk, PKP Polskie Linie Kolejowe, prowadzone są również rozmowy ze starostwem powiatowym i gminą wiejską Ustka.

źródło: Głos Pomorza

możliwość komentowania została wyłączona