Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Niepewny szynobus

mił, Kurier Szczeciński,

dodane przez kasiek007; zmodyfikowane

W koszalińskim ratuszu dopracowywane są warunki organizacyjno-prawne ewentualnego przetargu na organizację pasażerskich przewozów kolejowych na trasie Koszalin - Mielno - Koszalin. Prowadzone będą też rozmowy na ten temat z dotychczasowym operatorem - PKP Przewozy Regionalne. Wszystko po to, aby w br. obsługa tej linii przestała być deficytowa, albo chociaż mniej deficytowa, co jest głównym założeniem przetargu, o którego ogłoszeniu magistrat zdecyduje do końca bm.
- Założony przez nas ubiegłoroczny deficyt na tej linii, w wysokości 170 tysięcy złotych, nie został przez PKP przekroczony – zapewnił nas wczoraj Robert Grabowski, rzecznik ratusza. – Pokryliśmy go zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, kwotami po 75 tysięcy – miasto Koszalin i Urząd Marszałkowski oraz 20 tysięcy – gmina Mielno. W tym roku będziemy dążyli do jego likwidacji lub znaczącej minimalizacji i nad tym pracujemy obecnie w urzędzie.

Przetarg, jeśli zostanie ogłoszony, ma być rozstrzygnięty jeszcze w pierwszym kwartale m.in. po to, aby pociągi do Mielna mogły wozić pasażerów już w majowe weekendy. Jeśli kalkulacje wykażą, że operator z własnym szynobusem może zagwarantować opłacalność wakacyjnych przewozów, to być może taki warunek zostanie w przetargu postawiony. Aby ułatwić życie pasażerom tej linii kolejowej, miasto będzie rozmawiało z MZK i być może nawet z prywatnymi przewoźnikami o wspólnym bilecie autobusowo-pociągowym. Miałby on poprawić komfort podróżowania osobom, które z jednym biletem w dłoni mogłyby, po podróży szynobusem, dojechać busami z Mielna do innych nadmorskich miejscowości: Gąsek, Sarbinowa, Mielenka, Unieścia i Łaz. Jeden bilet załatwiałby też drogę powrotną do Koszalina. Kursy autobusów i szynobusu byłyby odpowiednio dopasowane do rozkładu jazdy pociągów dalekobieżnych ze stacji Koszalin.

Konkurencją dla kolei do Mielna będzie w tym sezonie wakacyjnym kolej, ale 110-letnia i wąskotorowa, z Koszalina do Manowa. Tę turystyczną linię "na zamówienie" uruchomili już członkowie Towarzystwa Miłośników Koszalińskiej Wąskotorówki.

źródło: Kurier Szczeciński

możliwość komentowania została wyłączona