Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Łódź: Dworzec Kaliski pod okiem kamery

Wiesław Pierzchała, Polska - The Times,

dodane przez kasiek007

Na dworcu Łódź Kaliska zostanie zainstalowany monitoring. Kamery pojawią się w każdym zakątku, aby w jak największym stopniu zapewnić bezpieczeństwo podróżnym. Ci nie kryją zadowolenia, gdyż - jak podkreślają - obawiają się głównie rozwydrzonych pseudokibiców. Zakładanie monitoringu odbędzie się jesienią tego roku i pochłonie od 100 do 300 tys. zł.

- Kamer będzie sporo, ale dokładnej ich liczby i lokalizacji nie mogę podać ze względu na bezpieczeństwo - mówi Barbara Leszczyńska z biura marketingu i komunikacji społecznej PKP SA w Warszawie. - Kamerami zostanie pokryty cały obszar dworca z budynkiem głównym i przejściem podziemnym na perony.

Na razie nie wiadomo, kto będzie obsługiwał kamery. PKP SA bierze pod uwagę cztery warianty: policjanci, straż miejska, prywatna firma ochroniarska lub Straż Ochrony Kolei. Jak te służby oceniają bezpieczeństwo na Kaliskim?

- Na dworcu jest raczej bezpiecznie i rzadko kiedy dochodzi do incydentów, do których jesteśmy wzywani - twierdzi Sławomir Wieruszewski, zastępca komendanta IV komisariatu policji.

Strażnicy miejscy potwierdzają tę opinię.

- Nasze patrole działają w rejonie Dworca Kaliskiego. Uważam, że jest tam w miarę bezpiecznie - mówi Tadeusz Ratajski, naczelnik straży miejskiej na Polesiu. - Bezdomni, którzy tam koczują, nie są agresywni. Przewożeni są do schronisk i noclegowni. Problemem są za to wulgarne i antysemickie napisy, pojawiające się wokół dworca.

A co pasażerowie sądzą o monitoringu na dworcu?

- Kamery to dobry pomysł - cieszy się Joanna Mihajlescu z Pabianic, która studiuje na drugim roku Uniwersytetu Medycznego i codziennie dojeżdża pociągiem do Łodzi. - Kamery poprawią bezpieczeństwo, zwłaszcza wieczorami oraz w sytuacjach, gdy na dworcu pojawiają się agresywni "szalikowcy".

Podobnie uważa Piotr T. z Pleszewa, z zawodu protetyk, który też często bywa w Łodzi.

- Wprawdzie patrole w rejonie dworca są widoczne - zaznacza - ale system kamer z pewnością poprawi bezpieczeństwo. Chodzi mi głównie o sytuacje, gdy na dworcu Kaliskim zjawiają się agresywni kibice .

Akcja PKP SA dotyczy całej Polski. Monitoring założono już na 22 dworcach, m.in. w Gdańsku, Wrocławiu i Warszawie.

źródło: Polska - The Times

możliwość komentowania została wyłączona