Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Małopolskie: Pociąg Papieski promuje Beskidy

KAI, fe, Gazeta Wyborcza,

dodane przez ADIK

Po raz pierwszy w tym roku i drugi raz w historii Pociąg Papieski przejechał trasę Kraków-Bielsko-Biała-Żywiec-Kraków, w ramach połączenia Beskidy - Fatra Train. W tym roku planowanych jest 12 takich przejazdów.
Przejazdy są promocją specjalnych pakietów podróży w ramach - opracowanej przez Fundację Rozwoju Miasta Bielska-Białej (FRMBB) - koncepcji nowych połączeń pomiędzy Podbeskidziem, aglomeracją śląską oraz Krakowem. Podróże te mają promować atrakcje turystyczne i kulturalne regionu Beskidów oraz popularyzować nauczanie i twórczość Jana Pawła II.

W pociągu za każdym razem ma nie zabraknąć atrakcji. W piątek, 23 stycznia, dla podróżujących grała Grupa Furmana, można też był zobaczyć film "Tryptyk Rzymski" oparty na poemacie Jana Pawła II.

Wyposażony w urządzenia do prezentacji multimedialnych pociąg "Totus Tuus" po raz pierwszy pojawił się na Podbeskidziu w listopadzie ubiegłego roku. Dojechał wtedy do słowackiej Żyliny.

Kolejny kurs zółto-niebieskiego pociągu obędzie się 20 lutego. Wtedy to zabierze on miłośników muzyki jazzowej z Krakowa na bielski festiwal "Zadymka Jazzowa" . Skład ma także przywieźć słowackich fanów jazzu, którzy wsiądą w Milówce.

Pociąg papieski jest darem polskich kolejarzy, upamiętniającym pontyfikat Jana Pawła II. Poświęcił go Benedykt XVI podczas swego pielgrzymki do Polski w maju 2006 r. Kursował na co dzień na trasie Kraków-Wadowice, odwiedzając po drodze: Łagiewniki i Kalwarię Zebrzydowską. Pod koniec ubiegłego roku w związku z brakiem zainteresowania przejazdami na trasie Kraków - Wadowice - Kraków, PKP zawiesiły jego kursowanie do 30 kwietnia 2009r.

Pociąg ma 162 miejsca siedzące plus 8 miejsc dla osób niepełnosprawnych.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona