Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Wrocław: Remont Dworca Głównego z rocznym opóźnieniem

Magda Nogaj, Gazeta Wyborcza,

dodane przez kasiek007; zmodyfikowane

Dopiero za rok rozpocznie się remont Dworca Głównego we Wrocławiu. Zgodnie z pierwotnymi ustaleniami prace powinny trwać już od kilku miesięcy. Do dziś jednak PKP nie mają nawet projektu modernizacji budynku
O konieczności odnowienia budynku dworca mówi się od kilkunastu lat. Idea nabrała realniejszych kształtów w połowie 2007 roku, bo dzięki przyznaniu miasto Euro 2012 pojawiła się możliwość pozyskania środków unijnych na tę inwestycję. PKP powołały wtedy specjalnego dyrektora, który miał odpowiadać za przeprowadzenie modernizacji. Zaraz po nominacji Teresa Kalisz zapewniała, że prace budowlane rozpoczną się pod koniec 2008 roku. Niestety do dziś dworzec jak straszył, tak straszy. A jedyne, co PKP zrobiły przez ostatnie półtora roku, to rozstrzygnięcie konkursu na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną rewitalizacji budynku. We wrześniu ubiegłego roku wygrała go warszawska pracownia architektoniczna Grupa 5. PKP powierzyły jej przygotowanie projektu, ale prace nad nim dotąd nie ruszyły.

- Budynek dworca jest stary, musimy najpierw przeprowadzić szereg ekspertyz - tłumaczy Teresa Kalisz. - Zlecimy politechnice sprawdzenie m.in. konstrukcji stalowych, stropów, wilgotności budynku. Inżynierowie przeprowadzą też wiercenia geotechniczne, badania mykologiczne i termowizyjne.
Teraz PKP obiecują, że prace budowlane rozpoczną się w styczniu przyszłego roku. - Opóźniły się nieco, bo w 2007 roku zakładaliśmy, że ogłosimy przetarg w trybie "zaprojektuj i zbuduj" - tłumaczy Kalisz. - To szybsza procedura niż rozpisanie najpierw konkursu na koncepcję modernizacji, a potem szukanie wykonawcy prac budowlanych.

Teresa Kalisz przekonuje, że pomysł konkursu narodził się dopiero w lutym 2008 r., gdy PKP podpisało porozumienie z miastem w sprawie modernizacji dworca. Tymczasem już w lipcu 2007 dyrektorka sama mówiła "Gazecie", że właśnie w ten sposób wyłonione będzie biuro architektoniczne, które zaprojektuje remont dworca. - Nie wiem, chyba byłam jasnowidzem - mówi dziś Teresa Kalisz.

Grupa 5 ma pracować nad projektem do końca czerwca. Potem koleje będą musiały zdobyć jeszcze różne decyzje, uzgodnienia i pozwolenia, m.in. na rozbiórkę i budowę. Dlatego dopiero we wrześniu planują rozpisać przetarg na wykonawcę remontu.

Jak na razie PKP mają na remont dworca 120 mln zł, jednak wystąpią o zwiększenie środków unijnych. Chcą bowiem objąć modernizacją nie tylko budynek, ale także jego otoczenie. Przy dworcu od strony ul. Suchej planowana jest budowa nowego terminalu dla pasażerów. Natomiast obskurny plac przed wejściem od Piłsudskiego zamienić się ma się w uroczy skwer pełen zieleni nad podziemnym parkingiem. Wszystko - jak zapewnia dyrektor Kalisz - będzie gotowe w dwa lata, czyli na początku 2012 roku.

Komentuje Magda Nogaj: PKP, czyli Polskie Koleje Powolne

Przez lata koleje narzekały, że nie mogą wyremontować budynku Dworca Głównego, bo brakuje im pieniędzy. Teraz, gdy je mają, zabierają się do tego remontu jak do jeża. Realizują prace w takim tempie, jak kursują ich pociągi. Na niektórych trasach wolniej niż przed wojną. Jeśli koleje będą prowadzić tę inwestycję tak ospale, to w 2012 przywitamy kibiców na rusztowaniach.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona