Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Kraj: Rewitalizacja zastępuje modernizację kolejowej "8"

marc, PAP, Gazeta Wyborcza,

dodane przez kasiek007

Nie będzie pełnej modernizacji linii kolejowej Radom - Kielce. Ta linia ma być tylko zrewitalizowana, ale za to region nareszcie doczeka się połączenia Kielc z CMK.
Decyzja o oszczędnościach nie jest zaskoczeniem. Zarząd PKP już w lutym analizował plany modernizacji do 2014 r. liczącego 176 km odcinka linii kolejowej nr 8 Kielce - Warszawa. "Gazeta" ujawniła wtedy, że prędkość 160 km/godz. ma być osiągana tylko na odcinku Radom - Warszawa, a odcinek do Kielc miał być tylko wyremontowany, żeby pociągi osiągały prędkość do 120 km/godz.

Wczoraj podczas konferencji w Technicznych Zakładach Naukowych w Skarżysku-Kamiennej potwierdzono te zamiary. - Na modernizację w pełnym zakresie zabraknie środków - mówi Zbigniew Szafrański, prezes Polskich Linii Kolejowych.
Modernizacja odcinka Warszawa - Kielce kosztowałaby 3,6 mld zł. - Zabraknie 1,2 mld - mówi Szafrański. Podkreśla jednak, że PLK nie rezygnują z tej inwestycji. Zamierzają ją jednak ograniczyć do rewitalizacji wartej około 480 mln zł, która obejmie m.in. remonty torów i przebudowę przejazdów. Pierwsza część prac, obejmująca m.in. remont toru Radom - Skarżysko i budowę przejścia podziemnego zamiast kładki nad torami w Skarżysku, powinna się skończyć w 2011 roku. Cała rewitalizacja powinna pozwolić skrócić czas przejazdu odcinka Radom - Kielce o 15 minut. - A znacznie droższa modernizacja pozwala zaoszczędzić 10 minut więcej - dodaje Szafraniec.

Poinformowano również o planie budowy 7-km łącznicy pomiędzy Czarncą i Włoszczową Północną. To połączenie linii kolejowej z Kielc z Centralną Magistralą Kolejową. Ma odciążyć już na czas remontu linię nr 8. Z symulacji PLK wynika, że dzięki temu uda się na trasie Warszawa - Kielce zaoszczędzić nawet godzinę. - Nie padły konkretne terminy. Ale dla nas to bardzo dobra informacja, że nareszcie budowa łącznicy wchodzi do planów rządowych - mówi Wojciech Siporski, dyrektor Departamentu Infrastruktury Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona