Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Poznań: Na Euro 2012 będą lśniące dworce PKP

Robert Domżał, Głos Wielkopolski,

dodane przez kasiek007

Do Euro 2012 w Poznaniu powstanie nie tylko nowy Dworzec Główny, ale całe Zintegrowane Centrum Komunikacji. Jak będzie ono wyglądało, dzisiaj nikt jednak nie potrafi powiedzieć. Oprócz dworca PKP musi tam być terminal autobusowy i przystanek dla Poznańskiego Szybkiego Tramwaju.
Szczegóły związane z kasami, poczekalniami określi projekt. ZCK chcą wybudować Słowacy, Węgrzy i Hiszpanie, czyli firmy: słowacki HB Reavis, węgierski Trigranit i hiszpański Neinver.

Każda z nich ma inną koncepcję tej inwestycji. Oprócz dworca firmy będą mogły wybudować galerie handlowe, centrum konferencyjne czy hotel. - Obiekt ma się znaleźć po wschodniej stronie obecnego dworca - mówi Zbigniew Wolny, rzecznik PLK PKP SA. Negocjacje z kandydatami trwają, a prowadzi je warszawska centrala PKP SA.

Jak twierdzi Roman Biniszkiewicz, dyrektor oddziału nieruchomości PKP SA w Poznaniu, pozwolenie na budowę wybrana firma powinna mieć do końca tego roku, a budowa zacznie się w pierwszym kwartale 2010 roku.

- Dworzec Główny rozebrany zostanie dopiero wówczas, gdy nowy obiekt będzie gotowy - mówi dyrektor Biniszkiewicz.

Poznańscy kolejarze nie wykluczają, że kibice przyjeżdżający z Niemiec przesiądą się do autobusów na przystanku Poznań Junikowo i stamtąd będą przewożeni na stadion przy ulicy Bułgarskiej.

- Da się tak zrobić, jeśli będą to pociągi specjalne - dodaje Biniszkiewicz.
Poznański dworzec kolejowy ma być wybudowany przez konsorcjum, które wyłoży na tę inwestycję pieniądze. W podobny sposób mają być finansowane dworce w Warszawie, Katowicach i Sopocie.

Zdaniem Michała Wrzoska, rzecznika PKP SA, pod względem zaawansowania inwestycji Poznań jest dopiero na czwartym miejscu w tym gronie.

Przed Euro 2012 kolejarze obiecują, że zmieni się też oblicze pozostałych poznańskich dworców, czyli Starołęki, Woli, Dębca, Górczyna. Remonty pierwszych dwóch planowane są na rok 2010, kolejnych dwóch rok później. Prace sfinansowane będą z funduszy PKP. Ostatni z poznańskich dworców, czyli

Wschodni, będzie remontowany wspólnie z miastem, bo tuż obok powstanie pętla tramwajowa. Dzięki temu powstanie centrum komunikacyjne, a dojeżdżający do Poznania będą mogli przesiąść się do autobusów i tramwajów. W tym roku remontowane mają być dworce w Luboniu, Mosinie i Rawiczu.

źródło: Głos Wielkopolski

możliwość komentowania została wyłączona