Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Kraj: Przewozy Regionalne stają do walki z Intercity

Tomasz Kurs, Gazeta Wyborcza,

dodane przez kasiek007

Przewozy Regionalne uruchomią nowe połączenia Olsztyna z Poznaniem. Na niższej cenie mają skorzystać podróżni.
W grudniu ub.r. Przewozy Regionalne przeszły pod skrzydła samorządów i opuściły grupę PKP. Nowa spółka musiała oddać wszystkie połączenia międzywojewódzkie, a pasażerowie zostali skazani na usługi Intercity.

Teraz jednak IC otrzyma poważnego konkurenta, bo Przewozy Regionalne uruchamiają pociągi dalekobieżne. Te same linie będą obsługiwane przez dwie spółki. Nowe połączenia otrzymały nazwę interRegio. W sumie będzie to 50 pociągów w całym kraju.
Od 1 czerwca także u nas pojawią się nowe połączenia do Poznania przez Toruń. Będą to trzy pary pociągów wyjeżdżające o godzinach: 5.45, 11.45 i 16.45. Kolejarze z Przewozów Regionalnych wskazują, że czas podróży z Olsztyna do Poznania porannego interRegio będzie krótszy o kwadrans od prowadzonego przez IC pośpiesznego "Jezioraka". Pasażerów powinna jednak najbardziej zainteresować atrakcyjna cena. W przypadku pociągu interRegio wynosi ona 38,5 zł, a IC 48 zł. Na nowych połączeniach będą też honorowane ulgi.

Kolejarze liczą, że nowe połączenia okażą się hitem. - To nowy produkt naszej spółki, którym chcemy rywalizować o klienta z Intercity. Liczymy, że uda nam się przyciągnąć pasażerów, którzy zwracają uwagę na cenę. Będzie to szczególnie atrakcyjna oferta np. dla studentów - wyjaśnia Wojciech Bukowski, dyrektor marketingu olsztyńskich Przewozów Regionalnych. - Podobny będzie czas przejazdu, a w niektórych przypadkach nawet krótszy niż pociągiem IC. Nieco gorszy będzie natomiast komfort podróży.

Nowe pociągi będą składane z jednostek elektrycznych - tych samych, które na co dzień jeżdżą po trasach lokalnych. W ten sposób spółka uniknęła kosztownego wynajmu lokomotyw elektrycznych od PKP Cargo.

Międzywojewódzkie połączenia mają poza tym podreperować budżet spółki. PKP Przewozy Regionalne zajmowały się do tej pory jedynie przewozem pasażerów na trasach lokalnych. Niemal wszystkie z nich przynoszą duże straty.

Intercity nie ma dobrego zdania o nowych połączeniach i uważa je za nieuczciwą konkurencję: - Przewozy Regionalne wybrały najatrakcyjniejsze pory kursowania, my jeździmy także poza "szczytem". Moglibyśmy jeździć taniej niż interRegio, jednak kosztem likwidacji połączeń w mniej atrakcyjnych porach - mówi Paweł Ney, rzecznik IC. - Kolej nie może działać jak prywatni przewoźnicy samochodowi, lecz bardziej jak komunikacja miejska: konkurencja tak, ale regulowana. Przewozy Regionalne powinny być "dopływami" do "rzeki", którą stanowią połączenia dalekobieżne. Powinniśmy wspólnie tworzyć uzupełniającą się ofertę i konkurować z transportem samochodowym, a nie osłabiać się nawzajem, tym bardziej że już niedługo na polskie tory wjadą przewoźnicy zagraniczni.

Przewozy Regionalne nie zamierzają jednak rezygnować. Jeśli nowe połączenia się sprawdzą, zostaną uwzględnione także w następnych rozkładach jazdy. Przewoźnik zastanawiał się także nad uruchomieniem połączenia Olsztyn - Warszawa. - Jednak na razie ten pomysł odłożyliśmy ze względu na problemy związane z przebudową linii kolejowej na tym odcinku - mówi Wojciech Bukowski.

Analitycy cieszą się z takiego obrotu sprawy. - Można powiedzieć: nareszcie. Konkurencja jest bardzo potrzebna - mówi Adrian Furgalski, doradca z firmy consultingowej TOR. - To trochę nieprzewidziany skutek podziału spółek IC i PR. Były opinie, że te ostatnie nie mają taboru i nie będą w stanie obsługiwać tras dalekobieżnych. Jednak już sukces uruchomionego kilka lat temu przez Koleje Mazowieckie pociągu do Gdyni pokazał, że pasażerowie na coś takiego czekają. Te pociągi, choć gorszej klasy, pękały w szwach. Niech więc i teraz podróżny sam zdecyduje, co dla niego lepsze. Obie spółki mają licencje na przewozy i mogą z niej korzystać. Teraz spółka Intercity musi zacząć główkować, co zrobić, by być bardziej konkurencyjna.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona