Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Kraj: Kolej wyciąga rękę do cyklistów w weekendy

Krzysztof Śmietana, Gazeta Wyborcza,

dodane przez kasiek007

Kolej chce być bardziej przyjazna rowerzystom. Na weekendy w pociągach dalekobieżnych będzie jednak można zabierać dwa kółka. PKP chce też spytać cyklistów, na jakich trasach powinno się dołączać specjalne wagony dla rowerów.
Po tekście "Gazety" spółka PKP Intercity wycofuje się z ograniczeń dla rowerzystów. Przed długą majówką napisaliśmy, że w pociągach pośpiesznych i ekspresowych nie można już przewozić roweru, kupując popularny bilet weekendowy. Cykliści uznali, że to kompletny bezsens - wiele osób wybiera się z rowerem na wycieczkę właśnie w weekendy. Przejazd z normalnym biletem tam i z powrotem jest jednak dość drogi. Np. na trasie z Warszawy do Zamościa za bilet dla pasażera i za przewóz roweru trzeba łącznie zapłacić 118 zł.

Od początku czerwca weekendowa podróż z dwoma kółkami na takiej trasie będzie tańsza o 35 zł. Spółka PKP Intercity zgodziła się, by tak jak dawniej do biletów weekendowych można było dokupić bilet na rower. - Wygodnie można go jednak przewozić tylko w specjalnych wagonach do przewozu roweru, które są podłączone w wybranych pociągach. Oprócz tego rowery można wozić w przedsionku na początku i końcu składu. W takim przypadku rower nie może przeszkadzać innym podróżnym - mówi Paweł Ney, rzecznik spółki PKP Intercity.
Na stronie internetowej www.intercity.pl znajduje się lista kilkudziesięciu pociągów, w których są wagony do przewozu rowerów. Przewoźnik chce jednak niedługo spytać cyklistów, na jakich trasach powinny się pojawić się takie wagony. Ankiety znajdą się m.in. w internecie. Spółka PKP Intercity obiecuje, że jeszcze przed wakacjami postara się dostosować pociągi do potrzeb cyklistów.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona