Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Częstochowa: PKP zabiera Częstochowie dwa pociągi

Tomasz Haładyj, Gazeta Wyborcza,

dodane przez kasiek007

Sprawdziły się nieoficjalne zapowiedzi: od września przestają kursować pociągi "Wiking" do Szczecina i "Bystrzyca" z Lublina przez Częstochowę do Wrocławia. Kilka innych będzie miało skróconą relację.
PKP Intercity - spółka, która prócz ekspresów obsługuje od 1 stycznia także pociągi pospieszne - wprowadzane zmiany nazywa korektą rozkładu jazdy. Dla częstochowian oznacza ona całkowitą likwidację dwóch pociągów. Pierwszym z nich jest "Bystrzyca", czyli funkcjonujące od zakończenia wojny nocne połączenie Lublina i Wrocławia przez Częstochowę Stradom. 1 września przestanie też jeździć "Wiking" ze Szczecina do Częstochowy, a 2 września - z Częstochowy do Szczecina. W tym ostatnim wypadku losy pociągu były przesądzone już w momencie jego uruchomienia w grudniu ubiegłego roku: godzina odjazdu (11.20 z Częstochowy) nie była atrakcyjna dla podróżnych, którzy woleliby kurs wcześnie rano lub po południu. Gdyby jeszcze pociąg jechał przez Częstochowę tranzytem (tak jak poprzednik "Wikinga", czyli pochopnie skasowany "Cegielski" z Przemyśla i Krakowa do Poznania), to frekwencja byłaby na pewno wyższa.
To nie wszystko. "Oleńka" (Warszawa - Częstochowa - Wrocław) przestanie prowadzić w swym składzie wagony do Kłodzka, które były odłączane w Opolu. Nocne "Karkonosze" będą miały skróconą relację i zamiast ze Szklarskiej Poręby wystartują z Jeleniej Góry, a od 12 września już tylko z Wrocławia. Poza tym w składzie nie będzie wagonów do Białegostoku (pociąg zakończy bieg w Warszawie).

Również kilku innym pociągom skrócona zostanie trasa: "Hutnik" z Warszawy dojedzie do Katowic zamiast do Raciborza, a "Zamenhof" z Białegostoku do Katowic zamiast do Bielska-Białej. Kursujący tylko w soboty ekspres "Pogórze" z Wrocławia do Jeleniej Góry od 5 września dojedzie tylko do Wrocławia. Powrót - też z Wrocławia - w niedziele, a nie w soboty.

Na koniec jedna pozytywna wiadomość ze spółki PKP Intercity: skrócony zostanie czas postoju "Oleńki" w Opolu z aż 40 do 2 minut, przez co podróż z Wrocławia do Częstochowy będzie szybsza. Po zmianach pociąg ruszy ze stolicy Dolnego Śląska o 15.05 (teraz 14.30), a do Częstochowy dotrze, tak jak dziś, o godz. 18.

Z kolei konkurencyjny przewoźnik - należące do samorządów wojewódzkich Przewozy Regionalne - zapowiadają uruchomienie od września połączenia Łódź (16.36) - Częstochowa (18.28) - Kraków (20.51) oraz Kraków (15.08) - Częstochowa (17.21) - Łódź Fabryczna (19.22) obsługiwanego tylko w piątki i niedziele.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona