Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Świętokrzyskie: Kielecka kolej miejska ruszyła po grudzie

marc, Gazeta Wyborcza,

dodane przez Jasiek

Kielecka Kolej Miejska już kursuje. Nie obeszło się jednak bez problemów - prywatni właściciele zablokowali drogę prowadzącą przez ich grunty do przystanku na Ślichowicach.
W czwartek na trasie Dworzec Kielce - Ślichowice było niewielu pasażerów. Najbardziej zatłoczony był bez wątpienia przejazd szynobusu o godz. 11.55, kiedy to samorządowcy i kolejarze inaugurowali działalność KKM-u. Sam przejazd trwał ledwie siedem minut, razem z postojem na stacji Kielce Herbskie. - Warto zapamiętać tę datę. To może być początek wieloletniej działalności KKM-u. Bo myślę, że z czasem pasażerowie docenią to rozwiązanie - mówi Wojciech Siporski z urzędu marszałkowskiego.

Na Ślichowicach na VIP-ów czekała nieprzyjemna niespodzianka. Kilka osób zablokowało asfaltową drogę, którą z myślą o kolejce niedawno ułożono. Protestujący rozciągnęli linkę z tabliczką "Teren prywatny". - Drogę poprowadzono bez naszej zgody. Dostaliśmy pismo w tej sprawie, ale nikt nie czekał na naszą odpowiedź - opowiada Hubert Zynkowski, współwłaściciel gruntu. Pierwotnie zażądali aż 60 zł za dzierżawę metra kwadratowego.

- Muszę państwa przeprosić za niedopatrzenie ze strony urzędników. Chcemy negocjować warunki dzierżawy, a potem ewentualnie wykupu terenu - mówił wiceprezydent Kielc Tadeusz Sayor. Tłumaczył, że miasto nie mogło czekać na załatwienie wszystkich formalności, bo zbyt późno dowiedziano się o prywatnych właścicielach.

- Przeprosiny przyjęte - stwierdzili zgodnie właściciele gruntu i przecięli linkę. Do spotkania w ratuszu doszło już wczoraj. - Niemal wszystko ustaliliśmy. Cena jest znacznie niższa niż pierwotna oferta złożona w sporym zdenerwowaniu - mówi Zynkowski. Umowy jednak nie podpisano, bo część właścicieli ziemi mieszka za granicą.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona