Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Kraj: Za kilka dni czeka nas rewolucja na kolei

Magdalena Kozioł, Gazeta Wrocławska,

dodane przez kasiek007

PKP zmienią rozkład jazdy, ceny biletów oraz nazwy pociągów.
W przyszłą niedzielę, 13 grudnia, pasażerów kolei czeka spore zamieszanie. Właśnie tego dnia zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy Przewozów Regionalnych, Inter-City i Kolei Dolnośląskich. Ale zmienią się też ceny biletów i nazwy pociągów. Na czym będzie polegała rewolucja?

Koniec pociągów osobowych. Przynajmniej z nazwy. Teraz nazywać się będą Regio. Mają kursować one na terenie Dolnego Śląska. Obsługuje je spółka PKP Przewozy Regionalne. Ta sama, która odpowiada za połączenia międzywojewódzkie (pociągi Inter-Regio).

Koniec pociągów pospiesznych. Te spółka Inter-City nazywać będzie od teraz Tanimi Liniami Kolejowymi. IC wprowadzi też na tory Express InterCity, np. z Wrocławia do Warszawy.
W pociągach InterRegio (czyli obecnych pospiesznych) nie będzie pierwszej klasy. Kolej tłumaczy, że nie było nią zainteresowania.

Nowe ceny biletów PKP Przewozy Regionalne. O ponad 3,5 proc. więcej trzeba będzie zapłacić za przejazd pociągami InterRegio. Natomiast o 8 proc. mniej wydamy na przejazd na trasach składami Regio. Ale tylko na odcinku do 25 km.

Więcej połączeń z Wrocławia do Obornik Śląskich, Wołowa, Oleśnicy i Trzebnicy. Oleśniczanie zyskają aż 25 pociągów, które w godzinach szczytu będą kursować co 15-30 minut do i z Wrocławia.

Nowe pociągi weekendowe. Pojawią się na odcinkach z Wrocławia Głównego do Oleśnicy i Trzebnicy. Będą kursować ok. godz. 2 w nocy z Dworca Głównego. Ale tylko z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę.

W piątki dodatkowe połączenia z Wrocławia do Wałbrzycha, Kłodzka, Opola, Głogowa i Łodzi. Ze stolicy Dolnego Śląska odjadą w godzinach popołudniowych. Składy z tych miast mają wracać do Wrocławia w niedzielę po południu. To oferta głównie dla studentów.
Dwa nowe połączenia z Wrocławia do Warszawy. Pojadą przez Opole i przez Łódź. Oba to ekspresy.
Na starą trasę wraca pociąg "Karkonosze". Pojedzie z Warszawy przez Jelenią Górę do Szklarskiej Poręby.
Szybszy dojazd z Wrocławia do Warszawy pociągami przez Opole. Pojadą o 26 min krócej. Chodzi o pociągi "Górnik", "Korfanty", "Odra". Dzisiaj pociągi te jadą 5 godz. 25 min. Niestety, w drodze powrotnej z Warszawy do Wrocławia już tak dobrze nie będzie. Podróżni mogą liczyć jedynie na skrócenie czasu podróży o 17 minut. Czas jazdy popularnych pociągów Inter-City przez Poznań nie zmienia się.

Koniec pociągu Wrocław - Praga. Połączenie zostanie skrócone do Pardubic. A zamiast dwóch składów dziennie, kursować będzie tylko jeden.

REGIOkarta. To karta rabatowa, będzie uprawniała do tańszych przejazdów. Każdy, kto kupi bilet miesięczny - normalny lub ulgowy, z kartą zapłaci za niego o 30 proc. mniej, natomiast za jednorazowy bilet o 15 proc. mniej. Żeby jednak skorzystać z upustów, trzeba kupić REGIOkartę. Półroczna karta ma kosztować 99 zł, roczna - 169 zł.

- Zamówimy ją w każdej kasie Przewozów Regionalnych na każdym dworcu. Ważne, aby przynieść ze sobą zdjęcie. Pasażer otrzyma ją po 14 dniach, ale w kasie dostanie od razu specjalny paragon, który pozwoli mu kupować bilety ze zniżką - wyjaśnia Piotr Olszewski, rzecznik Przewozów Regionalnych. Dodaje, że REGIOkarta będzie uznawana także przez innych przewoźników, np. Koleje Dolnośląskie.

źródło: Gazeta Wrocławska

możliwość komentowania została wyłączona