Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Poznań: Taniej, więcej pociągów: kolej walczy o pasażerów

Joanna Bosakowska, Gazeta Wyborcza,

dodane przez kasiek007

Promocje, tańsze bilety na niektórych trasach, dodatkowe pociągi - to wszystko dla pasażerów kolei. Dwie spółki kolejowe: Przewozy Regionalne i Intercity na wszelkie sposoby starają się przyciągnąć klientów.
Od 13 grudnia kolej wprowadziła sporo zmian: * nazwy. Znikają pociągi pospieszne, a w ich miejsce wchodzą Tanie Linie Kolejowe. Nie trzeba w nich kupować - jak dotąd - miejscówek. Te zostaną tylko dla chętnych, w wagonach pierwszej klasy. Stopniowo także pociągi ekspresowe i InterCity będą przekwalifikowane na nową kategorię: Express InterCity (EIC), czyli pociągi o najwyższym standardzie.

* nowe połączenia. Zarówno spółka IC jak i Przewozy Regionalne podkreślają, że nie likwidują pociągów, a wręcz przeciwnie - dokładają nowe, a czas przejazdu niektórych skracają. W poniedziałki i piątki pojawi się nowy pociąg TLK do Warszawy. Zniknie wieczorny ekspres "Lubuszanin" z Poznania do Zielonej Góry, zastąpi go InterCity "Lech" z Warszawy, któremu przedłużono trasę. Przewozy Regionalne uruchomiły nowe połączenia do Zbąszynka oraz Krzyża, w niedzielę dodatkowy pociąg z Leszna do Poznania, a w wakacje - do Kołobrzegu. Przybędzie także pociągów InterRegio, czyli droższych niż osobowe, ale jadących za to o wiele szybciej. Np. liczba IR z Poznania do Warszawy oraz z Poznania do Olsztyna zwiększy się do czterech par.
*ceny. Na niektórych trasach ceny pociągów osobowych wzrosną o kilka procent. Na przykład za bilet z Poznania do Konina zapłacimy 17 zł (było 15,5 zł).

* rekompensaty. System rekompensat za opóźnienia pociągów wprowadza spółka Intercity. Jeśli pociąg TLK czy IC spóźni się co najmniej o godzinę, pasażer otrzyma zniżkowy bon, dzięki któremu kolejny bilet kupi o 25 proc. taniej (lub 50 proc. taniej, gdy pociąg będzie miał dwie lub więcej godzin spóźnienia).

* promocje. Każda spółka kolejowa chce przyciągnąć klientów promocjami. Pociągami EIC osoby, które nie skończyły 26 lat, mogą podróżować już za 26 zł (wraz z rezerwacją). Dla nich przygotowano ofertę Last Minute<26, taki bilet można kupić na 30 minut przed odjazdem pociągu. W TLK będą kolorowe bilety, fioletowy gwarantuje przejazd za niższą cenę na określonej trasie, czerwony to tani bilet z wyprzedaży, zielony to bilet o specjalnej cenie na przejazd na ważne imprezy. Przewozy Regionalne oferują m.in. "połączenie w dobrej cenie" na trasach do np. Czerwonaka, Murowanej Gośliny, Skoków i Wągrowca.

* bilety okresowe. Pasażerowie stale dojeżdżający mogą kupować bilety miesięczne na pociągi InterRegio i korzystać także z pociągów osobowych. Jeśli zaś kupią bilet miesięczny na pociąg osobowy, chcąc skorzystać z IR muszą dopłacić różnicę w kasie.

* sprzedaż biletów. Ma być łatwiejsza. InterCity w całym kraju na dużych dworcach postawi biletomaty, w których będzie można kupić bilet na dowolną trasę, z opcją powrotu, za gotówkę lub na kartę, na siedem dni przed podróżą. Bilety na IC oraz TLK można nabyć też przez internet. Także konduktorzy w pociągach, także osobowych, będą wyposażeni w terminale mobilne, więc nie będą musieli wypisywać biletów ręcznie.

Więcej informacji na stronie: www.przewozyregionalne.pl, www.intercity.pl.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona