Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Kolej dofinansowana, rusza z przetargami

Andrzej Kraśnicki jr, Gazeta Wyborcza,

dodane przez kajetansz

Przetarg na budowę torów do lotniska w Goleniowie może być ogłoszony jeszcze przed końcem roku.
Kolej nie traci czasu. Dzień po podpisaniu umowy na dofinansowanie unijnymi pieniędzmi modernizacji linii kolejowych w naszym regionie PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na wykonanie modernizacji linii kolejowej od rogatek Stargardu do Wałcza. Za 24 mln zł (w tym 14,8 mln z kasy UE) odnowiona będzie linia kolejowa ciągnąca się wzdłuż drogi nr 10. Najważniejsze będzie odtworzenie zniszczonego odcinka między Kaliszem Pomorskim a Wałczem. Wykonawcę prac mamy poznać jeszcze w styczniu. Inwestycja będzie gotowa do końca maja 2012. Na forum miłośników komunikacji Mkm.szczecin.pl pojawiły się jednak krytyczne opinie dotyczące zakresu prac. Obawy budzi to, że na 100-kilometrowej trasie wymienionych zostanie tylko 17 tys. podkładów, co daje łącznie jedynie 11-12 kilometrów szlaku. W specyfikacji przetargu nie ma też mowy o wzmocnieniu podtorza.

W najbliższych dniach spodziewane jest też ogłoszenie przetargu na modernizację linii Kołobrzeg-Goleniów. Najważniejszym elementem tej inwestycji będzie budowa ponadtrzykilometrowego toru, którym pociągi będą mogły dojechać pod sam terminal lotniska w Goleniowie. Projekt wart jest 67 mln zł (z czego 41 mln zł da UE). Tu zakres prac jest dużo większy, niż w ogłoszonym już przetargu - połączenie kolejowe z lotniskiem będzie zbudowane od podstaw. Pociągi pasażerskie rozwiną na zmodernizowanej trasie prędkość do 120 km na godzinę. PKP PLK planują, że prace budowlane rozpoczną się w marcu 2010 r., a pierwszy pociąg dojedzie na lotnisko w lipcu 2013 r.

Ogłoszenie przetargów niemal zaraz po podpisaniu umów z marszałkiem jest możliwe dzięki wcześniejszemu przygotowaniu całej dokumentacji projektowej oraz specyfikacji przetargów.

źródło: Gazeta Wyborcza

Przeczytaj również: Przetarg na remont linii 403 (22.12.2009)

brak komentarzy