Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Przewozy Regionalne nadal będą wozić pasażerów

Sławomir Włodarczyk, Głos Szczeciński,

dodane przez Bodek

Do 2012 roku usługi przewozów pasażerskich po zachodniopomorskich szlakach kolejowych świadczyć nam będzie samorządowa spółka Przewozy Regionalne.
Nie wiadomo jeszcze, ile to będzie kosztować. Wiadomo natomiast, że na dofinansowanie przewozów do 2012 roku województwo zamierza przeznaczyć blisko 160 mln złotych, co w skali jednego roku oznacza ponad 53 mln zł.

Jak poinformowało naszą redakcję Biuro Regionalnego Transportu Pasażerskiego Wydziału Infrastruktury i Transportu Urzędu Marszałkowskiego, zgodnie z obowiązującym prawem usługi publiczne w zakresie kolejowych regionalnych przewozów pasażerskich realizowane są na podstawie umów rocznych zawieranych w ramach wieloletnich umów ramowych. Umowy ramowe z kolei określają granice (w szczególności wysokość finansowania), w jakich negocjowane są kolejne umowy roczne.

Do przetargu o szacunkowej wartości powyżej 206.000 euro na "Umowę ramową o świadczenie usług publicznych w zakresie kolejowych przewozów pasażerskich Województwa Zachodniopomorskiego w latach 2009 - 2012" stanął tylko jeden oferent - Przewozy Regionalne. Zarząd Województwa zaakceptował ofertę przewoźnika i tym samym podjął decyzję o zawarciu umowy ze spółką PKP Przewozy Regionalne.

Obecnie trwają rozmowy w celu zbliżenia stanowisk. Chodzi o kasę, jaką w tym roku województwo przekaże za usługę świadczoną przez kolejarzy. - Sfinalizowania rozmów spodziewamy się lada dzień - zapewniło nas Biuro Informacji Urzędu Marszałkowskiego.

Warto tez podkreślić, że specyfikacja warunków zamówienia w przetargu na nową umowę zakłada utrzymanie przewozów na wszystkich obecnie obsługiwanych liniach, a także nie wyklucza możliwości ich rozszerzenia o nowe połączenia. Nowością jest wymóg dotyczący uruchomienia przez przewoźnika infolinii oraz strony internetowej, z której podróżni będą mogli uzyskać informacje np. o występujących perturbacjach w ruchu pociągów, opóźnieniach, czy wprowadzeniu komunikacji zastępczej.

źródło: Głos Szczeciński

możliwość komentowania została wyłączona