Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Koleje Zachodniopomorskie?

mag, Kurier Szczeciński,

dodane przez volvob10ma

Być może w regionie powstanie nowy przewoźnik kolejowy. Urząd Marszałkowski szuka wykonawcy analizy powołania spółki samorządu województwa - Koleje Zachodniopomorskie.
Woj. zachodniopomorskie od 2008 r. jest udziałowcem (5,8 proc.) należącej do 16 samorządów spółki Przewozy Regionalne. W wyniku przetargu zawarło z nią 3-letnią umowę na prowadzenie komunikacji pasażerskiej na jego obszarze. W tym roku wyda na ten cel ponad 68, 7 mln zł.

Tymczasem ukazało się ogłoszenie Urzędu Marszałkowskiego o zamówieniu wykonania opracowania "Analiza powołania spółki samorządu województwa- Koleje Zachodniopomorskie". Dlaczego? Otóż od grudnia 2009 r. obowiązuje unijne rozporządzenie o organizacji transportu publicznego przez jednostki samorządu terytorialnego. Na jego mocy samorząd województwa ma prawo zlecać bez przetargu wykonywanie przewozów pasażerskich podmiotowi wewnętrznemu, czyli takiemu, nad którym ma zdecydowaną kontrolę. Dlatego też woj. zachodniopomorskie rozważa decyzję o powołaniu własnego przewoźnika kolejowego, w którego kapitale miałoby większościowy lub całkowity udział.

Przypomnijmy, że niezależnie od posiadania udziałów w spółce PR własnych przewoźników kolejowych mają - i to od kilku lat - województwa mazowieckie i dolnośląskie. Natomiast samorząd śląskiego już podjął decyzję o utworzeniu takiego.

Urząd Marszałkowski w Szczecinie na oferty czeka do 26 marca. Analiza, która ma m.in. ocenić zasadność utworzenia Kolei Zachodniopomorskich, ma być gotowa do 19 lipca br.

źródło: Kurier Szczeciński

możliwość komentowania została wyłączona