Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Zabrali kolejny parowóz

mada, Kurier Szczeciński,

dodane przez MQ

Gryfice. Trwa operacja wywożenia kolejnego parowozu z muzeum kolejki w Gryficach. Tym razem do Muzeum Kolejnictwa w Warszawie, które jest właścicielem niektórych gryfickich eksponatów, ma trafić parowóz Ty 3406 wyprodukowany w Chrzanowie. I choć samorząd województwa zachodniopomorskiego zapewnia, że jeszcze tylko jedna maszyna i dwa wagony motorowe zostaną oddane, ludziom trudno uwierzyć w zapewnienia.
Zabierają to, co najlepsze, już drugi parowóz wywożą, a mówi się, że wezmą jeszcze dwa "Wulkany", całą ekspozycję modeli zabrali - mówią rozgoryczeni pracownicy muzeum kolejki wąskotorowej w Gryficach.

Kiedy na placu pojawił się dźwig, który miał podnieć czarno-zielonego "brzuchacza" Ty 3406, przed bramą wjazdową do muzeum ustawił się autobus należący do PKS Gryfice.

- Miałem nadzieję, że powstrzymam tę wywózkę lub przynajmniej przeciągnę w czasie - mówił Zygmunt Dziewguć, dyrektor gryfickiego PKS, a także wiceprzewodniczący sejmiku wojewódzkiego. - Z tego, co wiem, umowa o przejęciu muzeum jeszcze nie została podpisana, nie otrzymaliśmy żadnej informacji, jakie maszyny zostaną zabrane, a dziś rozgrabia się tę ekspozycję - mówi wiceprzewodniczący.

Tymczasem jak ustalił "Kurier", z Gryfic zabrana zostanie prócz Ty 3406 jeszcze jedna maszyna - parowóz Wulkan. Do Warszawy przewiezione zostaną także dwa wagony motorowe. Trzeci parowóz pozostanie w tzw. depozycie.

- Co oznacza, że w każdej chwili muzeum będzie go mogło zabrać i w taki sposób z Gryfic wyjadą najcenniejsze eksponaty - mówią pracownicy placówki, która ma zostać przejęta przez samorząd województwa zachodniopomorskiego.

Na dniach - jak ustaliliśmy - ma zostać podpisana umowa w tej sprawie.

źródło: Kurier Szczeciński

brak komentarzy