Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Ratują pomnik

bar, 24Kurier,

dodane przez margor

Szczecinek. Na zarośniętym trawniku przy dworcu PKP na postumencie z kół parowozu serii Ty 2, znajdowała się tablica upamiętniająca 40 rocznicę powstania DOKP Szczecin w siedzibą w Szczecinku. W odsłonięciu tablicy w 1985 roku uczestniczył ówczesny wiceminister komunikacji. Węzeł PKP Szczecinek, na którym pracowało ponad 2 tysiące osób, otrzymał wówczas sztandar i Order Sztandaru Pracy II klasy.
Z biegiem lat zabrakło opiekunów tego pomnika i tablica cieszyła się już tylko dużym zainteresowaniem.... wandali i złomiarzy, którzy kradli mosiężne litery i ozdobniki.

Katolickie Stowarzyszenie Kolejarzy oddział Szczecinek postanowiło zaopiekować się tablicą i kołami parowozu. Zniszczona tablica został zdemontowana, koła pojechały (na lawecie) na skwer przy kościele Świętego Ducha, gdzie stanęły na nowym fundamencie (też na szynach). Zamiast tablicy na postumencie wymurowanym z kamieni, stanie figura Św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki kolejarzy. Odsłonięcie figury nastąpi w listopadzie w czasie obchodów Dnia Kolejarza.

źródło: 24Kurier

brak komentarzy