Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Powielacz i bibuła na peronie pierwszym

tm, Gazeta.pl,

dodane przez zack1989

Lubelski "wagon wolności" upamiętniający wydarzenia z lipca i sierpnia 1980 r. dojechał wczoraj do Szczecina. Zorganizowaną w nim wystawę historyczną można oglądać na Dworcu Głównym jeszcze dziś do godz. 17. Później wagon rusza do Zielonej Góry.
Szczecin jest piątym przystankiem na trasie. Wagon odwiedzi w sumie 17 miast. Był już w Warszawie, Toruniu, Bydgoszczy. Jedzie m.in. do Wrocławia, Krakowa, Łodzi, Olsztyna. Ostatni przystanek to Gdańsk.

- Będziemy tam 14 sierpnia, tego dnia zaczął się strajk w stoczni - wyjaśnia Joanna Zętar, współorganizatorka akcji "Wagon2010", z lubelskiego ośrodka kultury Brama Grodzka - Teatr NN. - Data wyjazdu z Lublina też była symboliczna, 17 lipca wybuchł strajk w tamtejszej lokomotywowni. Chcemy przypomnieć, że przed gdańskim Sierpniem był lubelski Lipiec. Odwiedzamy miasta, w których rodziła się Solidarność. Nasza podróż to hołd złożony ludziom, którzy walczyli o wolność.

Wagon stoi na pierwszym peronie szczecińskiego Dworca Głównego. Zamiast napisu "sypialny, couchettes" - hasło "Pytamy, jak rozumiesz wolność dziś" (odpowiedzi osób odwiedzających wystawę są nagrywane). Przy wejściu - powielacz, na którym drukowano "bibułę", czyli ulotki i podziemną prasę, m.in. lubelskie "Spotkania". Obok - prymitywna maszyna na sitodruku, na której kilku młodych ludzi "odbija" plakaty. Dalej - miniwystawa dokumentująca pracę podziemnych drukarni.

źródło: Gazeta.pl

brak komentarzy