Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

SA136 na nowych trasach województwa zachodniopomorskiego

Urząd Marszałkowskiw Województwa Zachodniopomorskiego,

dodane przez zack1989; zmodyfikowane

Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego podjął decyzję o intensywniejszej, niż planowano, eksploatacji nowozakupionych pojazdów SA136, włączając je do pracy na liniach zelektryfikowanych.
Decyzją członka zarządu województwa Wojciecha Drożdża od 1 września zespoły serii SA136 poza dotychczasowymi trasami, w zastępstwie wyeksploatowanych elektrycznych zespołów trakcyjnych serii EN57 obsługują linie: Szczecin – Gryfino, Szczecin – Kamień Pomorski, Szczecin – Choszczno, Szczecin – Białogard oraz Kołobrzeg – Koszalin. Pomaga to uniknąć konieczności odwołania niektórych połączeń. Wiekowy tabor elektryczny oraz konieczność wyłączeń kolejnych pojazdów do kosztownych napraw rewizyjnych i głównych połączonych z modernizacją, to wciąż narastający problem w Przewozach Regionalnych.

O skali tych problemów szczególnie dotkliwie przekonali się pasażerowie ostatniej zimy. Mając na względzie obecną sytuację Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego prowadzi analizy dotyczące dalszych inwestycji w celu odbudowę floty pojazdów elektrycznych. Rozważany jest zarówno wariant zakupu nowych pojazdów jak również odkupienia części pojazdów PR i przeprowadzenie napraw lub kompleksowych modernizacji. Wykorzystane zostaną w tym celu m.in. środki, jakie województwo uzyskało na lata 2010-2015 w związku z usamorządowieniem PKP Przewozy Regionalne. Rozpoczęto już modernizację pojazdów SA103 i SA109, zakupionych w latach 2004-2005. Dwa pojazdy SA103 otrzymają klimatyzację, natomiast SA109 nowe wygodniejsze siedzenia.

Pasażerowie z pewnością odczują poprawę komfortu podróży, który w nowych pojazdach jest zdecydowanie wyższy niż w jednostkach elektrycznych obsługujących do tej pory wymienione relacje. Wprowadzenie do eksploatacji nowych pojazdów umożliwiło również uruchomienie nowych bezpośrednich połączeń Szczecin – Koszalin przez Goleniów, Nowogard, Gryfice, Trzebiatów i Kołobrzeg, które zapewniają mieszkańcom województwa wygodne dojazdy do największych miast regionu.

źródło: Rynek Kolejowy

1 komentarz