Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Uznam - Berlin pociągiem przez Świnoujście? Władze niemieckiego landu popierają odbudowę połączenia

ha, GS24.pl,

dodane przez MQ

Połączenie Uznam-Berlin: W najbliższy piątek Stowarzyszenie na Rzecz Odbudowy Połączenia Kolejowego Uznam-Berlin będzie szukać sprzymierzeńców dla tej inwestycji w Lipsku i Hale.
Przed wojną istniało takie połączenie. Pociąg z Berlina na wyspę Uznam jechał wtedy w niecałe 2,5 godziny. W 1945 roku wysadzono jednak most kolejowy w Karninie i połączenie upadło. Dziś po polskiej i niemieckiej stronie wyspy jest sporo zwolenników jego odbudowy. Zawiązali stowarzyszenie. Gdyby odbudowano połączenie, to skorzystaliby na tym także Polacy, bo pociąg jechałby przez Świnoujście.

- Wypowiedź ministra transportu landu Meklemburgii-Pomorza Przedniego to nowość, bo do tej pory władze tego landu sceptycznie podchodziły do tej inwestycji - mówi Michał Barkas, prezes Świnoujskiej Organizacji Turystycznej, która m.in. należy do stowarzyszenia.

Niemiecki minister powiedział, że nowe połączenie kolejowe pozwoliłoby zmniejszyć ruch samochodowy na przeciążonych mostach w Wolgaście i Zecherinie oraz w ogóle na wyspie. Skróciłby się także czas jazdy pociągiem z wyspy Uznam do Berlina. W tej chwili jedyną drogą kolejową przez Wolgast trwa to niemal 4 godziny.

Minister dodał jednak, że land nie poniesie kosztów takiej inwestycji.

- Musiałby za to zapłacić rząd Niemiec - dodał minister.

Członkowie stowarzyszenia chcą szukać sprzymierzeńców dla swojego pomysłu także w innych regionach Niemiec.

- W Lipsku i Hale chcemy pokazać, że ta inwestycja może przynieść korzyści także im i w ten sposób pozyskać ich w naszym staraniach o odbudowę połączenia Uznam-Berlin - mówi Michał Barkas.

źródło: GS24.pl

brak komentarzy