Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Uratowali wagon

pw, 24Kurier,

dodane przez djdark 

Przez dziesięciolecia stał na bocznicy nieczynnego dworca towarowego przy ul. Solnej w Kołobrzegu. Służył tam za domek campingowy, wykorzystywany podczas popularnych niegdyś w Polsce wczasów kolejowych. Mowa o uratowanym od pocięcia na żyletki wagonie kolejowym z 1909 r.
Rozpoczęta kilka dni temu budowa kołobrzeskiej obwodnicy swym zasięgiem obejmuje miejsce, w którym stał wagon. Na szczęście odpowiednio wcześniej ktoś zainteresował jego losem dyrektora Muzeum Oręża Polskiego Pawła Pawłowskiego. Ten najpierw obejrzał, a następnie postanowił uratować zabytek.

- Dwa lata temu dotarła do mnie informacja od jednego z mieszkańców Kołobrzegu o tym, że przy ulicy Solnej stoi zabytek techniki – mówi Paweł Pawłowski. – Jest to wagon z początku XX wieku na szprychowych kołach. Postanowiliśmy go ocalić. Miłośnicy kolei cmokali, gdy powiedziałem im o tym znalezisku. Po renowacji trafi on na ekspozycję.

Dyrektor Pawłowski chce, aby zabytkowy wagon, który do niedawna był własnością Ogniska Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej w Radomiu, stał się albo częścią wystawy poświęconej wywózkom Polaków na Sybir, albo wystawy upamiętniającej przyjazd kołobrzeskich Pionierów do miasta.

źródło: 24Kurier

7 komentarzy