Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Polacy ruszyli pociągami na Berlin

Andrzej Kraśnicki jr, Gazeta.pl,

dodane przez MQ

Po tym jak niemiecka kolej obniżyła ceny biletów na pociąg ze Szczecina do stolicy Niemiec ponad trzykrotnie wzrosła liczba pasażerów. Będzie wiec dodatkowy, bezpośredni pociąg.
Ceny zostały obniżone na początku sierpnia. Do tego czasu miesięcznie na pociągi relacji Szczecin-Berlin-Szczecin sprzedawało się po około 600-700 biletów kosztujących po 16,70 euro w jedną stronę. Po obniżce do 10 euro i kampanii reklamowej sprzedaż skoczyła w górę. W sierpniu kupionych zostało 1749 biletów, a we wrześniu aż 3131.

- Udało się! - cieszy się Hans-Werner Franz, dyrektor Verkehrserbund Berlin-Brandenburg (to Związek Komunikacyjny Berlin-Brandenburgia - spółka zrzeszająca przewoźników transportu publicznego, także kolej DB, w Niemczech).

Dyrektor VBB przyjechał w poniedziałek do Szczecina, gdzie w pociągu DB Regio, razem z prezydentem Szczecina Piotrem Krzystkiem, zapowiadał jak dalej będzie rozwijać się komunikacja ze stolicą Niemiec. Szczecin też ma na to wpływ. Miasto ma razem z VBB wspólną ofertę. Grupowy, pięcioosobowy bilet ważny w niemieckich pociągach jadących do Berlina oraz tamtejszej komunikacji miejskiej ważny jest także w szczecińskich tramwajach i autobusach.

Hans-Werner Franz zapowiedział, że od 12 grudnia między w relacji Szczecin-Berlin-Szczecin przybędzie jeszcze jeden, bezpośredni pociąg (czyli bez konieczności przesiadki w Angermunde). Obecnie jest to pociąg odjeżdżający o godz. 20.10, który na berliński Hauptbanhof dojeżdża o 22.06 (w przeciwnej relacji 7.59-9.54). Nowy pociąg będzie ruszał ze Szczecina o 6.11, a o 7.56 dojedzie na dworzec Berlin Gesundbrunnen (dalej można poruszać się metrem albo S-bahn). W drugą stronę szynobus będzie ruszał o 7.59 by dojechać do Szczecina o 9.56. Od 12 grudnia zmieni się też rozkład wspomnianego pociągi wieczornego: odjazd ze Szczecina o 20.50 przyjazd o 22.45 (17.18-19.07 w drugą stronę).

W każdej chwili może dojść jeszcze trzecie połączenie. Chodzi o pociąg EuroCity, który od 12 grudnia ruszać będzie ze Szczecina o 14.31. O 16.41 dojeżdżać będzie na Berlin Hauptbahnof (11.37-13.46 w drugą stronę). Na razie bilety za 10 euro obowiązują jednak tylko na odcinku granica państwa-Berlin. Do akceptacji na trasie granica-Szczecin Główny brakuje porozumienia DB z PKP Intercity, która odpowiada za ten odcinek. Spółki spierają się o podział zysków.

Hans-Werner Franz zapowiedział też, że VBB będzie dalej starać się o elektryfikację kilkudziesięciu kilometrów linii kolejowej w Niemczech co pozwoliło by wprowadzić na trasę szybsze pociągi elektryczne. Pozwoliło by to kierować wszystkie składy na Hauptbahnhof (nie mogą tam wjeżdżać spalinowe). Z tego dworca, od lipca 2012, będą jeździć pociągi na przebudowane lotnisko Schoenefeld. Dojazd ze Szczecina kosztowałby tam 11,40 euro.

źródło: Gazeta.pl

15 komentarzy