Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Intercity: nocny do Warszawy zostaje

Jakub Ziębka, Gazeta.pl,

dodane przez MQ

- Na nowej liście połączeń, która znajduje się na stronie PKP Intercity, nie ma żadnego nocnego pociągu relacji Szczecin - Warszawa - alarmuje nasz czytelnik. W niedzielę wchodzi w życie nowy rozkład jady pociągów.
- Wszedłem na stronę internetową PKP Intercity, żeby sprawdzić, co się zmieniło - mówi pan Robert. - I jestem bardzo zdziwiony: w rozkładzie nie ma żadnego nocnego połączenia między Szczecinem a Warszawą. Pomijając już aspekt finansowy - taki pociąg był dla ludzi bardzo wygodny. Teraz mieszkańcom naszego miasta pozostaje czekać na kolejne połączenie. W stolicy jesteśmy dopiero ekspresem, i to o godz. 10.22. Nie bardzo rozumiem takiej decyzji przewoźnika.

Sprawdziliśmy - rzeczywiście informacji o pociągu Tanich Linii Kolejowych, który do tej pory odjeżdżał ze Szczecina Głównego o godz. 23.49 i zatrzymuje się w Warszawie Wschodniej o godz. 6.27, w nowym rozkładzie jazdy nie ma. Intercity uspokaja, że to przeoczenie.

- W żadnym wypadku nie likwidujemy nocnego połączenia z Warszawą - zapewnia Beata Czemerajda z biura prasowego PKP Intercity. - Od 12 grudnia pociąg będzie wyjeżdżał wcześniej, czyli o godz. 22.44. Czas podróży się nie zmieni. Do Warszawy Wschodniej pasażerowie będą mogli dojechać w sześć godzin i 27 minut. W pociągu w dalszym ciągu będzie wagon sypialny i możliwość nadania przesyłki konduktorskiej.

Jakie będą inne najważniejsze zmiany w kursowaniu pociągów według nowego rozkładu jazdy PKP Intercity?

Zlikwidowane zostaną poranne połączenia TLK pomiędzy Szczecinem a Poznaniem, Szczecinem a Terespolem (przez Poznań i Warszawę) oraz sezonowe pomiędzy Warszawą i Świnoujściem. Jeżeli chodzi o nowe pociągi, to PKP Intercity uruchomi wakacyjny Express Intercity z Kołobrzegu przez Warszawę i Katowice do Bielska-Białej.

Najciekawszą ofertę, która wejdzie w życie także od 12 grudnia tego roku, przygotowały dla polskich klientów niemieckie linie kolejowe Deutsche Bahn. Będzie to bezpośrednie połączenie między Szczecinem a Pragą. Pociąg Eurocity pojedzie przez Berlin, Drezno i Usti nad Łabą. Ze szczecińskiego dworca głównego odjedzie o godz. 14.32, w Pradze będzie o godz. 21.28. Podróż potrwała 6 godzin i 56 minut. Droga powrotna będzie dłuższa o 19 minut. Pociąg z Pragi wyjedzie o godz. 6.31, do Szczecina przyjedzie o godz. 13.46.

Bilet w jedną stronę kosztuje 90 euro. Młodzież do 18. roku życia zapłaci połowę mniej. Dla dzieci do lat 15, które jadą z dorosłym opiekunem, podróż jest darmowa. Nie wiadomo jeszcze tylko, z jaką częstotliwością będzie jeździł ten pociąg. Jak mówią pracownicy biura prasowego Deutsche Bahn, odpowiedź na to pytanie poznamy w najbliższych dniach. Z internetowego rozkładu jazdy wynika, że pierwszy pociąg odjedzie ze Szczecina 12 grudnia.

źródło: Gazeta.pl

brak komentarzy