Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Nowy rozkład jazdy PKP. Zmian niewiele, ale ma być sprawniej, wygodniej i dalej

GS24.pl,

dodane przez MQ

12 grudnia wejdzie w życie nowy rozkład jazdy pociągów. Kolejarze zapowiedzieli, że zmian nie będzie za dużo, ale będą. Głównie mające usprawnić transport po torach i wygodę podróżowania. Na niektórych szlakach, także w naszym regionie pojawią się nowe składy.
Samorządowa Spółka Przewozy Regionalne zapowiedziała m.in. bezpośrednie relacje, zwiększenie liczby bezpośrednich pociągów na najpopularniejszych trasach, więcej połączeń obsługiwanych nowoczesnymi szynobusami, a także interREGIO. Np. pociąg REGIO "Sztorm" łączący Szczecin ze Słupskiem, w sezonie letnim umożliwi dojazd wprost do nadmorskiej Ustki, niemal na plażę.

Kolejarze z Przewozów Regionalnych zaznaczyli, że liczba pociągów w 2011 roku pozostanie na podobnym poziomie, ale wszystkie składy PR kursujące m.in. między Warszawą a Szczecinem i Świnoujściem będą zestawiane z bardziej pojemnych i wygodnych wagonów.

Na trasie Warszawa - Poznań - Szczecin do REGIOekspresu "Mewa" (wyróżniającego się możliwością rezerwacji miejsc w nowoczesnych bezprzedziałowych wagonach m.in. z klimatyzacją i internetem na pokładzie) dołączy skład RE "Mazowsze".

Z nowymi relacjami spotkają się również pasażerowie udający się do Niemiec. Nowe codzienne pociągi połączą Szczecin z Berlinem.

W 2011 roku mają ruszyć długo oczekiwane prace modernizacyjne, a właściwie - naprawiające zdewastowany i nieczynny dziś szlak kolejowy ze Stargardu Szczecińskiego do Wałcza, na odcinku Kalisz Pomorski - Wałcz Raduń.

Po zakończeniu robót Wałcz przestanie być jedynym miastem powiatowym na Pomorzu Zachodnim bez bezpośredniego połączenia kolejowego ze stolicą województwa. Zmodernizowany szlak pozwoli też na uruchomienie linii Szczecin - Piła.

Roboty ruszą też na szlaku z Goleniowa do Kołobrzegu. Linia kolejowa ma dotrzeć również w bezpośrednie sąsiedztwo Portu Lotniczego w Goleniowie.

Zmiany w nowym rozkładzie jazdy nastąpią też u kolejnego przewoźnika - PKP Intercity. Spółka uruchomi nowe pociągi na niemal wszystkich trasach w kraju. Wiele z nich, szczególnie w okresie letnim, pojedzie po torach Pomorza Zachodniego.

źródło: GS24.pl

4 komentarze