Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Szczeciński dworzec potrzebuje wsparcia posłów

Andrzej Kraśnicki jr, Gazeta.pl,

dodane przez MQ

Kolejarze prosili, by za tym projektem lobbować. Nikt nie zareagował. Decyzja o dofinansowaniu modernizacji Dworca Głównego zapadnie pod koniec lutego.
- Pieniądze są, ale bez lobbowania w Warszawie może nam się nie udać - mówił w grudniu 2010 r. w Szczecinie Jacek Prześluga, członek zarządu PKP odpowiedzialny za rewitalizację dworców kolejowych.

Prześluga przedstawił wówczas projekt modernizacji szczecińskiego Dworca Głównego. Realizację wartej 130 mln zł inwestycji uzależnił jednak od tego, czy PKP zdobędzie unijne dofinansowanie. Wniosek został złożony w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego w listopadzie. Kolejarze ubiegają się o fundusze z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W dziale 7.1 pieniądze na tego typu inwestycje są zarezerwowane. Nie oznacza to jednak, że złożenie wniosku automatycznie oznacza przyznanie funduszy. To dlatego Prześluga otwarcie mówił w Szczecinie o potrzebie lobbowania na rzecz szczecińskiego projektu. Apel trafił w próżnię. Z naszych informacji wynika, że żaden z zachodniopomorskich posłów nie zainteresował się tematem. Poseł Arkadiusz Litwiński (PO), szef zespołu zachodniopomorskich parlamentarzystów i członek sejmowej komisji infrastruktury, o apelu nawet nie słyszał. W rozmowie z "Gazetą" zapowiedział, że teraz przyjrzy się sprawie.

To ostatni dzwonek. Pierwotnie decyzja o dofinansowaniu lub odrzuceniu wniosku miała zapaść jeszcze w styczniu. Procedura jednak opóźniła się.

- Tego rodzaju wnioski ocenia i rekomenduje naszemu resortowi Ministerstwo Infrastruktury, a jak dotąd wniosek dotyczący dworca w Szczecinie do MRR nie trafił - poinformowało nas biuro prasowe Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

Z naszych informacji wynika jednak, że resort infrastruktury wnioskiem już się zajmuje i jeszcze w lutym przekaże swoją rekomendację do MRR. Główny zainteresowany, czyli PKP, potwierdza.

- Lista inwestycji, które otrzymają unijne dofinansowanie, zostanie zaktualizowana przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego pod koniec lutego - poinformowała nas Paulina Jankowska z zespołu prasowego PKP SA.

Plan modernizacji przewiduje, że plac przed dworcem zostanie podniesiony, a pod nim powstanie tunel dla aut jadących z centrum w stronę Pomorzan. Pod ziemią znajdzie się też parking. Na powierzchni placu będą się zatrzymywać tramwaje, autobusy, taksówki oraz na krótko auta osób podwożących kogoś na dworzec. Rozbudowany zostanie także budynek dworca, powstanie m.in. nowa, zadaszona i wyposażona w windy kładka oraz nowy tunel pod torami.

Jeśli otrzymamy unijne fundusze, to do końca 2011 r. powstanie studium wykonalności, w roku 2012 projekt, a w latach 2013-2014 inwestycja zostanie zrealizowana.

źródło: Gazeta.pl

1 komentarz