Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Kraj: Kto pożyczy Polsce wagony na Euro 2012?

łp, Rynek Kolejowy,

dodane przez zack1989

Pod koniec lutego Ministerstwo Infrastruktury zaznaczyło, że przewoźnicy kolejowi, z uwagi na sytuację finansową, nie będą dokonywać wyraźnie zwiększonych zakupów ani modernizacji taboru pasażerskiego z przeznaczeniem go do obsługi turnieju Euro 2012. Rozważana jest natomiast możliwość czasowego wypożyczenia taboru od operatorów kolei czeskich, słowackich i niemieckich. A co na to Niemcy i Czesi?
„Rynek Kolejowy” uzyskał informacje od reprezentantów kolei czeskich oraz niemieckich, jak sprawa ewentualnego wypożyczenia taboru przedstawia się z punktu widzenia zagranicznych przewoźników.

Rzecznik prasowy kolei czeskich (CD) Petr Stachlavsky zaznaczył: - Dotychczas nie otrzymaliśmy żadnych sygnałów dotyczących wypożyczenia przez Polskę pociągów na Euro 2012. Koleje Czeskie są w trakcie intensywnej modernizacji taboru kolejowego, która będzie kontynuowana również w 2012 roku. W związku z tym wiele wagonów jest wyłączonych z ruchu w celu ich przebudowy. Mimo to jesteśmy gotowi do podjęcia rozmów z PKP IC na temat możliwości wypożyczenia wagonów, oczywiście po uwzględnieniu naszych planów modernizacyjnych i dostępności składów. W przeszłości pożyczaliśmy już wagony OBB (w czasie mistrzostw hokejowych) oraz DB CNL – powiedział Stachlavsky.

Andreas Fuhrman, zastępca rzecznika prasowego transportu pasażerskiego kolei niemieckich (DB), powiedział „Rynkowi Kolejowemu”: - Ze strony polskiej rzeczywiście otrzymaliśmy zapytanie w sprawie ewentualnego wypożyczenia wagonów na mistrzostwa Europy od Deutsche Bahnu. Sprawa jest jednak trudna, ponieważ obecnie Deutsche Bahn ma deficyt na pociągi ICE oraz na inne pociągi długodystansowe. Na dodatek dla każdego pojazdu niezbędne jest pozwolenie do eksploatowania go na terenie danego kraju. Zarówno pierwszy, jak i drugi fakt powodują, że Deutsche Bahn nie będzie w stanie pożyczyć wagonów polskim przewoźnikom – dodał Fuhrman.

Wypowiedź rzecznika DB daje wyraźnie do zrozumienia, że na pomoc kolei niemieckiej PKP IC nie ma co liczyć. Nadzieja pozostaje w Czechach oraz ewentualnie w Słowakach, ale ze względu na wspomniane modernizacje wagonów czeskiego przewoźnika, do sprawy wypożyczenia wagonów od Czechów podejść należy również z należytą dozą sceptycyzmu.

źródło: Rynek Kolejowy

brak komentarzy