Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Zmiany na torach. Morze pociągów nad morze

Jakub Ziębka,Gazeta.pl,

dodane przez zack1989

29 wakacyjnych połączeń uruchamia spółka PKP Intercity. Prawie połowa - to pociągi dojeżdżające do zachodniopomorskich miejscowości. Nowości szykuje też spółka Przewozy Regionalne. Zła wiadomość jest taka, że - przynajmniej do grudnia - szczecinianie nie mają szans na wieczorny powrót koleją z Warszawy.
Większość wakacyjnych pociągów PKP Intercity będzie kursowała od 22 czerwca do końca sierpnia. Na liście znalazło się 14 połączeń, którymi wczasowicze dotrą nad morze: do Świnoujścia, Kołobrzegu, Międzyzdrojów.

Już od 1 czerwca w ramach PKP Intercity kursować będą trzy rodzaje pociągów. Do Tanich Linii Kolejowych (TLK), oraz Express InterCity (EIC) dołączają teraz Expressy (Ex). W pociągach EIC, obsługujących najszybsze trasy pomiędzy największymi polskimi miastami, pojawi się bezprzewodowy dostęp do internetu. W składach kategorii Express podróżni będą mieli do dyspozycji sześcioosobowe przedziały, wagony Wars, będzie darmowy poczęstunek i prasa; obowiązywać ma pełna rezerwacja miejsc. Cennik w Expressach będzie identyczny z tym, jaki obowiązuje w pociągach EIC; po 1 czerwca wzrośnie opłata za miejscówkę z 12,5 zł do 16 zł. Zmienią się też opłaty w TLK - miejscówka będzie tańsza (6 zł zamiast 10,50), ale za to obowiązkowa.

Wśród wakacyjnych pociągów PKP Intercity dojeżdżających do Zachodniopomorskiego trzy to składy typu Express. Będą obsługiwać relacje: Świnoujście Port-Warszawa Wschodnia ("Błękitna Fala"), Kołobrzeg-Kraków ("Fregata") i Kołobrzeg-Bielsko-Biała Główna ("Szanty"). Na przykład "Błękitna Fala" wyjedzie z Warszawy o godz. 7.28 i będzie w Świnoujściu o 14.59. W druga stronę skład wyruszy o godz. 14.11., w stolicy plażowicze będą o godz. 21.37.

TLK w czasie wakacji będą jeździć m.in. w relacjach Kołobrzeg-Kraków Główny, Świnoujście Port-Lublin, Świnoujście Port-Kraków Płaszów, Świnoujście-Szczecin Główny, Kołobrzeg-Bielsko-Biała Główna, Kołobrzeg-Przemyśl Główny, Kołobrzeg-Lublin, Świnoujście-Kraków Płaszów, Świnoujście-Przemyśl Główny, Szczecin Główny-Zakopane i Świnoujście-Wrocław Główny. Większość pociągów zmierzających do i ze Świnoujścia przejedzie przez Szczecin i Międzyzdroje.

- W związku z korektą rozkładu jazdy PKP Intercity wydrukuje ponad 110 tys. sztuk ulotek - zapowiada Małgorzata Sitkowska, rzecznik prasowy przewoźnika. - Znajdą się na dworcach kolejowych: w punktach informacyjnych oraz kasach. Plakaty z nowym rozkładem jazdy zawisną na dworcach 25 maja. Od 20 maja informacje o rozkładzie będą na www.intercity.pl. Za pośrednictwem tej strony będzie można także od 1 czerwca kupić bilety na wszystkie pociągi krajowe obsługiwane przez tego przewoźnika.

Czy przy okazji zmiany rozkładu jazdy na wakacyjny jest szansa na realizację postulatu o uruchomienie dodatkowego, wieczornego pociągu z Warszawy do Szczecina? Obecnie ostatni dzienny pociąg wyrusza ze stacji Warszawa Centralna o 16.40. Kto na niego nie zdąży, musi czekać do 22.40, a na stacji docelowej jest dopiero po 5 rano. PKP Intercity informuje, że wciąż "zastanawia się" nad rozwiązaniem tego problemu, ale zmiany są możliwe dopiero w grudniu.

Nowości w rozkładzie jazdy wprowadza też od 1 czerwca spółka Przewozy Regionalne. Będzie nowe połączenie Kołobrzeg-Lublin-Kołobrzeg przez Warszawę i Bydgoszcz. Pociąg "Harpun" odjeżdżać będzie z Kołobrzegu o godz. 13, a u celu będzie o 23.15 (w przeciwnej relacji odjazd o 5.55, przyjazd o 16.33). Z kolei Świnoujście i Szczecin otrzymają bezpośrednie połączenie z Jelenią Górą. Pociąg "Barbakan" odjeżdżać będzie ze Świnoujścia o 9.26, a dotrze do Jeleniej Góry o 21.33 (w drugą stronę odjazd o 6.08, przyjazd o 18.26). Przewozy Regionalne wprowadzają też dwa dodatkowe połączenia Szczecina ze Stargardem. Ze Stargardu nowy pociąg odjeżdżać będzie o 5.30, a ze Szczecina o 21.35.

W związku ze zbliżającymi się wakacjami o turystów podróżujących nad morze powalczyć chce z koleją firma Eurolot (spółka córka LOT-u), która w połowie czerwca uruchamia połączenie między Goleniowem a Krakowem. Bilet w jedną stronę ma kosztować ok. 180 zł. Przelot będzie trwał godzinę i 32 minuty. Pociąg z Krakowa do Szczecina kosztuje 100-140 zł, a podróż trwa ponad 10 godzin.

źródło: Gazeta.pl

6 komentarzy