Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Powstała Zachodnia Grupa Zakupowa

jm, Rynek Kolejowy,

dodane przez pioko17; zmodyfikowane

Jak dowiedział się "Rynek Kolejowy", pięć zachodnich województw utworzyło nową grupę zakupową, w celu wykorzystania środków z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na zakup 29 pociągów dla połączeń międzywojewódzkich.
Chodzi o województwa: wielkopolskie, dolnośląskie, zachodniopomorskie, lubuskie i Łódzkie. Urzędy marszałkowskie chcą wspólnie kupić 29 nowych pociągów do obsługi połączeń międzyregionalnych łącznie z rezerwą taborową. Złożyły wspólnie wniosek o umieszczenie projektu na aktualizowanej 15 lipca liście POIiŚ. W praktyce oznacza to zupełną zmianę wykorzystania funduszy na tabor z POIiŚ, które pierwotnie miały zostać przeznaczone na ponad 60 ezetów dla Przewozów Regionalnych.

Jako pierwsze, oddzielną grupę zakupową utworzyły województwa: śląskie, małopolskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Utworzona Południowa Grupa Zakupowa w praktyce storpedowała projekt zakupu taboru dla PR. Wydaje się, że marszałkowie nie chcieli inwestować w spółkę, nad którą żaden z nich nie sprawuje pełnej kontroli. Teraz fundusze z POIiŚ zostaną podzielone, a marszałkowie będą właścicielami zakupionych pociągów.

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego wykona teraz studium, które określi dokładną ilość taboru i trasy połączeń dla projektu Zachodniej Grupy Zakupowej. Wiadomo, że pociągów będzie ponad dwadzieścia, a wśród rozważanych tras są: Łódź - Poznań, Poznań - Wrocław, Kołobrzeg - Poznań i Świnoujście - Poznań. Jak przyznał Kierownik Biura Regionalnego Transportu Pasażerskiego Daniel Paszun z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, w projekcie nie znajdą się połączenia Szczecina z Gorzowem i Zieloną Górą.

Żadna z grup zakupowych nie ma w swoim składzie województwa opolskiego, które znajduje się pomiędzy nimi. Według informacji "Rynku Kolejowego", województwo nie zlożylo do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego żadnego własnego projektu taborowego, ani nie rozważa dołączenia do którejś z grup.

źródło: Rynek Kolejowy

17 komentarzy