Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Kraj: PKP Cargo testuje Dragona

wś, Rynek Kolejowy,

dodane przez pioko17

W tym tygodniu PKP Cargo rozpoczęło testy lokomotywy E6ACT Dragon. Eksploatacja próbna prototypowej lokomotywy elektrycznej wyprodukowanej przez ZNLE Gliwice potrwa dwa tygodnie.
Jak powiedział „Rynkowi Kolejowemu” Piotr Apanowicz, rzecznik prasowy PKP Cargo, z inicjatywą testów lokomotywy wyszedł producent pojazdu. Największy przewoźnik towarowy w Polsce będzie miał około dwa tygodnie na zapoznanie się z nowym produktem ZNLE Gliwice.

Lokomotywa E6ACT Dragon otrzymała terminowe świadectwo dopuszczenia do eksploatacji. Teraz musi przejść próby eksploatacyjne przez okres przynajmniej 12 miesięcy w ruchu linowym na torach PKP PLK. Ich celem jest potwierdzenie poprawności zastosowanych rozwiązań decydujących o bezpieczeństwie ruchu, przewozie towarów i ochronie środowiska.

Próby eksploatacyjne lokomotywy E6ACT Dragon prowadzone są przez Instytut Pojazdów Szynowych „Tabor” w Poznaniu przy udziale producenta rozpoczęły się w styczniu tego roku. Pojazd zakończył niedawno półroczne jazdy obserwowane prowadzone STK Wrocław. Zanim trafi na gdańską bocznicę Lotos Kolej, który będzie prowadził testy przez następne pół toku, ZNLE Gliwice postanowiło zaprezentować pojazd innym przewoźnikom.

- Chcemy przedstawiać naszą ofertę przewoźnikom towarowym w Polsce – powiedział „Rynkowi Kolejowemu” Ryszard Cygankiewicz z ZNLE Gliwice.

Niedawno lokomotywę E6ACT można było zobaczyć prowadzącą pociągi firmy Pol-Miedź Trans relacji Police Chemia - Wróblin Głogowski. Teraz pracownicy PKP Cargo będą mieli dokładną okazją przyjrzeć się maszynie.

Dragon to lokomotywa o dużej sile pociągowej. Cechuje się budową modułową. Zaletą lokomotywy jest to, że może poruszać się po torach o niskich kategoriach, a nacisk na oś jest mniejszy niż 20 ton. E6ACT jest lokomotywą asynchroniczną z mikroprocesorowym układem sterowania. Testy Dragona mają potrwać do końca roku.

źródło: Rynek Kolejowy

brak komentarzy